Aphid 4242848 1920 (1)

Škůdci ohrožují i pokojové rostliny, je nutné včas je vyhnat

Rostliny v květináčích se vyskytují v mnoha domácnostech a pro mnoho lidí jsou skutečnou chloubou. Péče o ně může být náročná, leckdy strádají přímo před našima očima. V některých případech stojí za jejich špatným stavem útok škůdců, kteří vysávají buněčné šťávy rostlin a ničí kořeny, což nevyhnutelně vede k úmrtí rostliny. Naštěstí může být většina nezvaných hostů rychle odstraněna domácími způsoby. Objevte čtyři nejběžnější škůdce i způsoby, jak se jich rychle zbavit.

Chvostoskoci

Tento malý hmyz může být bílý, červený, zelený nebo oranžový. Objevuje se hromadně v květináčích a rychle se pohybuje po zemi, avšak není hrozbou pro rostliny. Můžete se ho zbavit jednoduchým způsobem – stačí ponořit květináč do vody po dobu několika hodin.

Mohlo by vás zajímat:  Tmavé kouty rozzáří krásné pokojovky, které k životu mnoho světla nepotřebují
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Roztoči

Roztoči jsou malý hmyz, který dosahuje délky několika milimetrů a může mít bílou, zelenou nebo červenou barvu. Ačkoliv jsou nenápadní, mohou vážně poškodit stav rostliny, protože pomáhají vysychání buněčné šťávy. Roztoči jsou snadno rozpoznatelní, protože listy žloutnou a ztrácejí svou pevnost, přičemž na stoncích hmyz vytváří pavučiny. Jak se zbavit roztoče? Je nutné jednat rychle, nejlépe zvýšením vlhkosti denním a hojným zalíváním. Můžete také rostliny důkladně umýt pod tekoucí vodou.

Vlnatka

Vlnatka je malý, bílý hmyz, který je pokryt chloupky připomínajícími vlnu. Rostliny zbavují buněčných šťáv a stonky pokrývají bílou lepkavou látkou. Pokud je na rostlinách naleznete, rychle zakročte, protože se rychle množí a přenášejí se na další rostliny. Mnoho lidí doporučuje zbavit se infikované rostliny, ale s vlnatkou se můžete vypořádat také domácími prostředky. Stačí namazat rostlinu kosmetickou tyčinkou namočenou v denaturátu a často ji omývat vodou.

Mohlo by vás zajímat:  Omlazení vdechne pokojovým rostlinám nový život, odmění se bujným růstem
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Mšice 

Mšice nejčastěji napadají rostliny v zahradách nebo na balkonech, ale mohou se také objevit ve vnitřních prostorech. Venku mají mnoho přirozených nepřátel, jako je například beruška. Jak rozpoznat mšice? Jedná se o malý hmyz, jehož velikost nepřesahuje pět milimetrů a nejčastěji hnízdí na stoncích rostlin. Chcete-li s nimi bojovat, můžete použít repelenty, ale časté omývání rostlin a použití domácího odvaru česneku, kterým pokropíte celou rostlinu, bude fungovat dobře.

Přidat na Seznam.cz