Dandelion 3381676 1920

Pampeliška ozdobí vlasy krásným věncem a tělu dodá mnoho cenných látek

Znáte využití pampelišky nebo se jí naopak na zahradě chcete zbavit? Rádi bychom vám ji představili a navrhli, jak využít rostlinu, kterou mnoho z nás považuje za plevel. Pampeliška je nejen krásná, ale také velmi zdravá. Jaké jsou její účinky a v jakém podobě ji zužitkovat? 

Pampeliška na zahradě

Taraxacum neboli pampeliška roste na loukách, zahradách, pustinách, v parcích, polích, ale i různě na cestách. Její výskyt je také poměrně široký, vyskytuje se v celé Evropě. Věděli jste, že taková pampeliška může dorůst až do padesáti centimetrů? To je úctyhodná délka, viďte? Stonky má pampeliška vždy bez ostnů a duté. Listy vyrůstají ze spodu pampelišky a mohou dorůst až do 25 centimetrů. Když stonek rozlomíte, uvidíte bílé „mlíčí“, které je hořké a po uschnutí na rukou či oblečení hnědne. Tato žlutá kráska kvete od dubna do července a někdy i v září. Po odkvetení žlutého květu začne měnit svou strukturu a barvu a stává se z pampelišky bíle zbarvená pampeliška s chmýřím.   

Mohlo by vás zajímat:  Majoránková mast nesmí v domácí lékárničce chybět. K její výrobě postačí dvě ingredience
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jaké jsou její léčivé vlastnosti?

Pampeliška roste po celé Evropě a všude je běžně brána za plevel. Ovšem dávný výzkum v roce 1959 v Německu zjistil, že kořen pampelišky má velmi pozitivní vliv na čištění jater a produkci žluči, což je způsobeno obsaženým cholinem. Navíc také podporuje:

 • správnou funkci nervů,
 • chuť k jídlu a kvalitnější trávení,
 • detoxikaci a čištění těla,
 • posílení imunitního systému,
 • ochranu před ztučněním jater,
 • ochranu před tvorbou žlučových kamenů,
 • snižuje krevní tlak,
 • léčení akné, lupénky, atopického ekzému,
 • zklidnění revmatických bolestí,
 • léčení zánětu močových cest,
 • stabilizaci hladiny cukru v krvi.
Mohlo by vás zajímat:  Vůni a chuť bylinek si užijeme během zimy díky sušení. Stačí dodržet 6 jednoduchých pravidel

Je toho rozhodně více, s čím vám pampeliška může pomoci. Ještě bychom neměli zapomenout na zmírnění gastrointestinálních poruch a na preventivní opatření proti žlučovým kamenům.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Vitamíny a jiné cenné látky

V celé pampelišce najdeme velké množství vitamínů A, C a B. Dále také minerály jako je hořčík, draslík, železo a křemík. V neposlední řadě i flavonoidy a karotenoidy, třísloviny a cholin. Na takový běžný plevel obsahuje velké množství užitečných látek. 

Jak si dopřát pampelišku

Můžete zužitkovat listy, stonek i květ. To vše obsahuje velké množství cenných složek. Z kořene pampelišky si dopřejte odvar. Na zimu kořeny můžete nasušit. Z květu udělejte lahodný čaj s medem, který bude účinný i na kašel. Nezapomeňte na listy mladých pampelišek, ty si přimíchejte do bohatého zeleninového salátu. Vyzkoušejte z květů pampelišek uvařit lahodný med, který se doporučuje všem lidem po těžkém onemocnění.

Mohlo by vás zajímat:  Pro štíhlou linii i zdravou hladinu cukru: gurmar může pečovat o zdraví po celý rok

 

Přidat na Seznam.cz