Jak pěstovat brambořík

Brambořík, latinským názvem Cyclamen je malá, roztomilá rostlina, kterou měli v oblibě již naše babičky. V zahradnictví a prodejnách se objevují především na podzim a v zimě. Často bývá vnímán jako letnička a po odkvetení míří jeho cesta do koše. Přitom je to škoda, doma ho můžete pěstovat i několik let.

Ovšem uchovat brambořík na několik let dokážou jen zkušení pěstitele. Chcete vědět, jak pěstovat brambořík ať se to povede i Vám. Článek Vám přinese základní rady a podrobnosti o bramboříku. Nebudete ho už nikdy muset ihned po odkvětu vyhodit.

Vzhled a květ

Jedná se o hlíznatou trvalku se šípovitými listy zelené barvy a stříbrných vzorů. Rodnou klimatickou oblastí je Středomoří. Brambořík právě z tohoto důvodu kvete na podzim a v zimě. V létě u něj probíhá vegetační klid. Jeho listy zežloutnou a odumírají, rostlina nejeví žádné známky růstu.

Mohlo by vás zajímat:  Správná zálivka je pro pokojové rostliny klíčová. Každá květina potřebuje individuální přístup

V této době si ovšem uchovává ve svých hlízách energii pro další kvetení. Květy jsou malé, asi dva centimetry vysoké. Sladce voní. Brambořík seženete v květinářství v různých odstínech červené, růžové nebo bílé. Ve správných podmínkách kvete i několik měsíců.

Přirozené podmínky

Aby bylo jeho pěstování úspěšné, je potřeba co nejvíce se přiblížit jeho přirozeným podmínkám. Dařit se mu bude v chladných podmínkách. Tedy chladných místnostech bytu. Denní teplota se má pohybovat kolem 16°C a noční kolem 5°C. Má rád světlo, nejlépe uděláte, umístíte –li jej v blízkosti jižního okna nebo na okenní parapet směrem na východ či západ.

Mohlo by vás zajímat:  Na pohled krásná rostlina odrazuje možnou náročností. Investice do ní se málokdy vrátí

Péče o brambořík

  • V teplém bytě rychle odkvétají, je vhodné postavit jej do polostínu
  • Vždy vyžaduje chladnější místnosti
  • Zalévejte do misky, měkkou vodou
  • Odkvetlé květy i stonky je dobré odstranit vykroucením
  • Pro pěstování po odkvětu je nutné omezit od května zálivku
  • Sázejte vždy do větších květináčů, tak aby jedna třetina hlízy byla nad úrovní půdy
  • Přesazujte v srpnu
  • Nikdy ho nenechte na přímém slunci

Zalévání

V době, kdy je rostlina aktivní je potřeba, aby byla zalita vždy, když je půda suchá. Vodu vždy lijte na zeminu, ne na rostlinu. V době květu je nutné, aby měl dostatečně vysokou vlhkost. Květináč umístěte na podnos s kamínky. Tímto krokem se zabrání státní rostliny ve vodě.

Mohlo by vás zajímat:  Ani o dovolené nemusí květiny trpět žízní. Stačí jim dát napít z lahve od vína

V období ztráty květů se zálivka omezí. Rostlina musí na dva až tři měsíce úplně vyschnout. Nový růst by se měl začít objevovat v září. Znovu tak obnovte zalévání i hnojení. Rostlinu přeneste z chladného prostředí zpět dovnitř.

Přidat na Seznam.cz

Jedna odpověď na “Jak pěstovat brambořík”

Komentáře jsou uzavřené.