Colored Ladybird Green Leaf Natural Background Brazil Brazilian Bugs Concept Image

Škůdci ohrožují i domácí rostliny. Všechny květiny zachrání pouze včasný zásah

Rostliny v květináči mohou krásně oživit interiér a pro mnoho lidí je jejich pěstování opravdovou vášní. Bohužel se stává, že i přes veškerou péči rostliny blednou, vadnou a odumírají. V takovém případě je důležité rostliny důkladně prozkoumat, zda nejsou napadené škůdci. Podívejte se, jak jednotlivé škůdce poznat a jak se jich zbavit.

Mšice způsobují deformaci listů

Mšice napadají především venkovní rostliny, mohou se ale objevit i na těch interiérových. Usazují se na stoncích, výhoncích, listech a poupatech. Vysávají šťávu z rostliny, čímž způsobují její deformaci a žloutnutí. Nebezpečné jsou zejména pro fíkusy, azalky, vánoční hvězdy a netýkavky. V případě výskytu mšic rostlinu omyjte česnekovým odvarem, nálevem z cibulových slupek nebo roztokem vody s octem.

Mohlo by vás zajímat:  Zahrada jako prostřená hostina pro škůdce. Zbavte se larev chytře

Svilušky napadají nejvíce fuchsie, filodendrony, břečťany a palmy. Obvykle se živí spodní částí listů. Mohou být žluté, zelené, červené i hnědé. Prvními příznaky jsou drobné světlé skvrny na listech, posléze listy začnou blednout nebo žloutnout. Dále svilušky vytvoří hustou pavučinu kolem rostliny. Svědčí jim teplo a suchý vzduch, proto pomáhá rostliny často rosit. Jinak rostliny omyjte mýdlem a vodou.

Zdroj obrázku: Freepik

Třásněnky se objevují při nízké vlhkosti

Třásněnky mají na svědomí stříbřité skvrny na spodní části listů. Navíc se na listech objevují černé skvrny a listy po čase zdrsní. Jejich rozvoj podporuje nízká vlhkost v domácnosti. Pravidelná péče o rostliny by měla zahrnovat oplachování listů ve sprše nebo otírání vlhkými ubrousky. Třásněnek se zbavíte otíráním rostliny prostředkem na mytí nádobí. Nejvíce jsou ohrožené palmy a toulitky.

Mohlo by vás zajímat:  Sršně patří k nejobávanějšímu hmyzu. Svá hnízda staví i blízko lidí, hlavní je zachovat klid

Vlnatky napadají především oleandry, citrusy a kaktusy. Tito škůdci připomínají klubka vlny a způsobují opadávání listů. Pokud se na rostlině vyskytnou, pomůže omýt rostlinu vodou a mýdlem nebo prostředkem na nádobí. Pokud se kolem rostlin objeví malé létající mušky, jedná se o molice. Zbavíte se jich přírodním sprejem z česnekového extraktu a zastřižením napadených výhonků.

Zdroj: https://www.gardentech.com/blog/pest-id-and-prevention/plant-pest-detective-identifying-common-plant-pests
Přidat na Seznam.cz