Red Geranium Flower

Muškáty v létě zdobí většinu balkonů i parapetů. Přes zimu si zaslouží kvalitní odpočinek

Muškáty jsou velmi oblíbenými květinami, které najdete téměř na každém okně nebo balkoně přes letní měsíce. Můžete si vybrat z několika různých druhů a vaše terasa nebo balkon se bude hemžit krásnými barvami a velkým množstvím květů. Jak se ale starat o pelargonie v zimě, kdy je potřeba, aby rostliny měly stejné podmínky jako v létě?

Kdy dát muškáty do místnosti?

Pokud vám kvetou opravdu dlouho, může se stát, že nebudete vědět, kdy je přesunout do bytu nebo domu. Venku by mohly trpět nízkými teplotami, a proto se budete muset naučit, kdy je uklidit. Na balkoně nebo terase si je můžete nechat až do prvních mrazů, ale sledujte předpověď počasí, protože nejpozději v první polovině listopadu musí být uklizené.

Mohlo by vás zajímat:  Uspořádejte svou zahradu podle svého vkusu. Zimní klid je k plánování jako stvořený

Připravte jim vhodné prostředí, kde zimu přečkají. Budou potřebovat teplotu mezi 5 a 10 stupni, a aby mohly odpočívat, je potřeba zajistit, že se teplota nebude zvyšovat, protože muškáty by to oslabilo. Některé odrůdy ale do vegetativního stavu vůbec nepřechází. Muškáty budou potřebovat chladnější místo, ale s dostatkem světla. Není vhodný sklep, který nemá okna. Můžete je uložit do skleníku, na verandu nebo altánu. Pokud ale bydlíte v paneláku, můžete je dát například na schodiště, které nebude vytápěné.

Mohlo by vás zajímat:  I trávník potřebuje správnou péči, aby se na jaře opět zazelenal
Zdroj obrázku: Freepik

Jak je zalévat přes zimu?

Dávejte si pozor, na zimovaní jsou vhodné pouze rostliny, které jsou zdravé. Jestli máte doma nějaké napadené škůdci nebo mají malou šanci, že znovu vykvetou, raději je na zimu neukládejte, protože mohou napadnout i zdravé rostliny, které budou u nich. Muškáty můžete přenést v truhlících nebo květináčích, ve kterých je pěstujete. Ze záhonů je budete muset opatrně vykopat a vložit do větších nádob nebo květináčů.

I v zimě je budete muset zalévat, ale ne v takovém množství jako přes léto. Potřebují vláhu po celý rok a díky tomu je udržíte v kondici. Zálivku přizpůsobte podmínkám, které jim vytvoříte. Voda jim bude stačit každé dva nebo tři týdny a zemina musí být pořád mírně vlhká. Pokud rostlinu přelijete, může se stát, že kořeny a listy uhnijí a rostlina zahyne.

Zdroj: https://www.gardengatemagazine.com/articles/how-to/all/how-to-overwinter-geraniums/
Přidat na Seznam.cz