Moving Slow

Vyhlaste slimákům nelítostný boj. Tyhle metody je ze zahrady zaručeně vyženou

Každoročně bojují zahradníci se stejným nepřítelem. Je jím slimák, který bývá často na straně vítězů. Stačí několik málo dní a ze záhonů nezbyde zhola nic, proto pěstitelé používají různé metody k jejich likvidaci. Zatímco jedni sázejí na kávovou sedlinu a skořápky, jiní jdou do války s tímto slizkým tvorem sofistikovaněji a volí na zahradu rostliny, které přirozeně tato zvířata odpuzují. Které rostliny zvolit, aby slimáci nechali zahradu na pokoji a šli raději k sousedům? Inspirujte se osvědčenými tipy!

Slimáci a hlemýždi

Na každé tuzemské zahradě se zahradníci setkávají s dvěma druhy suchozemských plžů, jedni se nazývají nazí a jedná se o slimáky, druzí pak ulitnatí a řeč je o hlemýždích. Zatímco hlemýždi bývají tolerovaní, slimáci patří mezi největší nepřátele, protože jsou hrozbou nejen pro rané výhonky a lístky, ale také pro semena, cibulky, hlízy i plody. Likvidují úrodu od samého počátku až do konce, přičemž jejich chuti neujdou ani rozkvetlé květy. Zanechávají za sebou sliz, který bezpečně prozrazuje dotyčného škůdce a je jen těžko odstranitelný.

Mohlo by vás zajímat:  Každá půda potřebuje po čase zkvalitnit a doplnit ztracené živiny. Možností je několik
Zdroj obrázku: Pixabay

Na slimáky s chemikáliemi? Rozhodně ne!

Začínající zahradníci často nevědí, jak v boji se slimáky zvítězit, proto se vrhají na prodávané přípravky v hobbymarketech nebo v zahradnických centrech, které jsou však plné chemikálií a agresivních látek. To je zhola zbytečné. Stačí cestičky nebo místa, kde se slimáci nejčastěji podle slizu pohybují, vysypat popelem, štěrkem, pískem, kávovou sedlinou nebo nadrcenými vaječnými skořápkami, aby se znemožnil jejich pohyb. Kromě toho se hodí ošetřit okolí rostlin mletou skořicí, kterou tato zvířata nesnáší. Vyrobit lze také pasti z odříznutých plastových lahví naplněných pivem, do kterých sami napadají.

Mohlo by vás zajímat:  Ozdoba skalek i pokojů: namnožením netřesků vznikne ojedinělá mozaika barev a květů

Boj s pomocí rostlin

Kromě mechanického odstranění slimáků lze použít ještě další osvědčený způsob zahradníků, kteří vůbec nedopustí, aby se na jejich zahradu tito tvorové vydali. Existují totiž rostliny, jejichž pachy slimáci nesnesou a do jejichž okolí se vůbec nevydají. Stačí tak zasadit tyto druhy rostlin k záhonům a není dále třeba se slimáky bojovat. Jaké rostliny udělají službu za vás? Z bylinek se jedná o šalvěj, majoránku, řebříček, tymián, levanduli nebo lichořeřišnici. Kromě toho spolehlivě odpudí slimáky též zahradní lilie, pupalky nebo černý bez.

Zdroj: https://www.theenglishgarden.co.uk/expert-advice/gardeners-tips/how-to-get-rid-of-slugs-10-solutions/
Přidat na Seznam.cz