Kosatce1

Kosatec právem patří mezi neojoblíbenější květiny jarních zahrad i krásných dekorací

Také milujete krásnou jarní květinu s nádherným, modrým květem? Kosatec nebo také iris je velmi známou rostlinou, kterou můžete potkat na jakémkoliv místě. Každé umístění však vyžaduje speciální péči. Chcete se vyznat v pěstování kosatce? Pak si osvojte tyto jednoduché rady a tipy.

Nejčastěji potkáte na zahrádkách nebo okrasných zahradách klasický iris. Kosatec není náročný na péči, dokonce jej ani nenapadá žádný škůdce. Dobře snáší sucho, a tak se nemusíte bát méně častého zavlažování. Částečný stín mu dělá dobře, i když přímé sluneční paprsky mu také neuškodí. Květenství probíhá v jarním a letním období, záleží na tom, který druh vyberete.

Mohlo by vás zajímat:  Na žádné zahradě nesmí chybět omamné květiny, které nejsou náročné a přežijí roky
Zdroj obrázku: Freepik

Kosatec na skalce

Kosatce vypadají skvěle také v okrasné zahradě utvořené z kamenů do podoby skalky. Pro tento typ půdy je vhodným druhem iris duhový, který dosahuje maximální výšky kolem patnácti centimetrů. Vykvétá hned na začátku jara, už v polovině března. Cibuli této květiny zasaďte už v září, aby se stihla před prvním mrazíkem dobře zakořenit.

V květináči jako krásná dekorace

V lifestylových časopisech můžete často vidět designové květináče nebo hrnce se zasazenými kosatci. Tento druh dekorace vypadá nádherně zejména na začátku jara, v období Velikonoc. Obohaťte i vy váš domov krásnou květinou a vyberte kosatec holandského typu. Ten si potrpí na dostatek světla a je citlivý na jarní mrazíky, proto se mu nejlépe bude dařit ve světlé místnosti vašeho domu.

Mohlo by vás zajímat:  Jaké mít rostliny na zahradě, abyste netrpěli sennou rýmou
Zdroj obrázku: Freepik

Existuje také krásný druh kosatce, kterému se nejlépe daří v okolí vody. Pokud tedy vybíráte vhodný druh rostlin kolem vašeho nového jezírka, pak zvolte právě iris sibiřský, který miluje vlhké prostředí. V rybníku nebo přímo v jezírku se bude cítit ze všeho nejlépe. Nezapomeňte na to, že tento druh kosatce vyžaduje mnoho prostoru kolem sebe, jelikož se poměrně rychle rozrůstá. Podmínkou pro správné pěstování je také dostatečné hnojení. Nejlepší volbou je hnojení každých deset dní po celou dobu kvetení.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/ornamental/bulbs/iris/iris-plant-care.htm
Přidat na Seznam.cz