Close Up View Basket Onions Sackloth White Background

Šíření bramborové plísně zamezí přírodní postřik z cibule

Bramborová plíseň je choroba, která může způsobit velké problémy všem zahradníkům. Vyskytuje se zejména v teplém a vlhkém počasí a napadá hlavně brambory, ale také rajčata a jiné druhy zeleniny. Pokud není bramborová plíseň odhalena včas a řádně ošetřena, může se rozšířit na celou rostlinu a vést až k jejímu úplnému zničení.

Jak poznáte, že rostliny napadla bramborová plíseň

Symptomy bramborové plísně jsou zpočátku obtížně patrné. Infikované rostliny vypadají na první pohled zdravě, ale časem se na nich objeví bílé a šedé skvrny, které se postupně zvětšují a tmavnou. Tyto skvrny se přitom neobjevují jen na listech, ale i na stoncích a plodech, na kterých páchají velkou škodu. Tyto plody se totiž kvůli plísni stávají hořkými a nejedlými.

Mohlo by vás zajímat:  O čistý gril se lze postarat i domácími prostředky

Abychom předešli bramborové plísni a ochránili své rostliny, je důležité používat preventivní opatření, jako je řádná péče o rostliny a častá kontrola. Pokud však již dojde k infekci, je důležité postižené rostliny co nejdříve řádně ošetřit. Proti bramborové plísni může pomoci třeba cibulový postřik, který obsahuje přírodní látky, jež dokážou zastavit šíření plísní.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak na výrobu cibulového postřiku

Cibulový postřik lze snadno připravit doma. Stačí nakrájet cibuli na drobné kousky a nechat ji půl hodiny vařit ve vodě. Poté směs sceďte a přidejte pár kapek tekutého mýdla. Tento postřik naneste na rostliny a opakujte aplikaci každých 7–10 dnů, dokud nezmizí příznaky plísně. Cibulový postřik je vhodné používat také jako prevenci, a to zejména dříve než v polovině června, kdy je nemoc nejaktivnější, a u skleníkových rostlin ještě dříve.

Mohlo by vás zajímat:  Pěstování paprik má několik zásadních pravidel. Úrodu můžeme sklízet ještě na podzim

Pokud je infekce bramborovou plísní již rozsáhlá, je lepší odstranit postižené rostliny a zabránit tak dalšímu šíření choroby. Důležité je také zajistit, aby se infikované části rostlin nerozptylovaly po zahradě a nenapadaly další rostliny.

Zdroj: https://www.rhs.org.uk/disease/potato-blight
Přidat na Seznam.cz