Champagny En Vanoisesavoie France

Muškáty potřebují dostatek prostoru a slunce, přemokření jim neprospěje

Pelargonie, jak se také tyto květiny nazývají, jsou nádhernou a vděčnou ozdobou na okenní parapety i balkony. Víte, jak o ně pečovat, aby byly krásně bohaté a plné květů? V několika krocích vás provedeme rychlým návodem, díky kterému budete mít krásné muškáty až do pozdního podzimu.

Nepodceňujte správnou výsadbu muškátů

Po zakoupení muškátů je hned přesaďte do truhlíků nebo květináčů. Tyto nádoby by měly být dostatečně velké, protože muškáty vyžadují poměrně hodně kvalitní a výživné zeminy. Na dno květináče dejte vrstvu drenáže, čímž zamezíte tomu, aby se ucpaly drenážní otvory. Doporučeným substrátem pro muškáty je zemina určená přímo pro balkonové květiny. Rozestup mezi květinami by měl být asi 20 cm.

Mohlo by vás zajímat:  Kvůli několika chybám v péči nemusí narcisy na jaře rozkvést

Muškáty můžete umístit ven ve chvíli, kdy denní teploty dosáhnou dvojciferných hodnot. Pelargonie vyžadují dostatek sluníčka, ale některým druhům nemusí dělat dobře přímý sluneční svit v odpoledních hodinách. Takovým květinám se začnou tvořit spálená místa, která se projevují změnou barvy listů nebo zasycháním okrajů okvětních plátků. Pro tyto druhy vyberte mírně zastíněný prostor.

Zdroj obrázku: Freepik

Pelargonie pravidelně zalévejte a přihnojujte

Muškáty velmi dobře snáší krátké období sucha, přesto doporučujeme dbát na pravidelnou zálivku. V horkých dnech květiny zalévejte ráno a večer. Ideální jsou samozavlažovací truhlíky, ve kterých si rostlina vezme tolik vody, kolik během dne potřebuje.

Mohlo by vás zajímat:  Po zahradním jezírku touží každý. Dejte mu ten pravý ráz správnými rostlinami

Pozor na příliš vydatnou zálivku. Přebytečná voda musí odtékat, jinak začnou uhnívat kořeny. Během období vytrvalého deště doporučujeme rostliny přemístit na chráněné místo. Jednou týdně muškátům dopřejte hnojivo. Tím zajistíte pravidelný a dostatečný přísun živin. Rostliny se vám odvděčí krásným a bohatým kvetením.

Na zimu muškáty zazimujte

Muškáty velice dobře snáší přezimování. Na podzim rostliny seřízněte na výšku asi 15 cm a před prvními mrazíky je uschovejte v chladnější místnosti. Během období odpočinku zalévejte jednou za čas, až když je zemina úplně suchá. Od března muškáty začínejte pravidelně zavlažovat. Začátkem dubna můžete přesadit do nové zeminy a v případě potřeby i do nového květináče.

Zdroj: https://theindoornursery.com/glossary/types-of-geraniaceae/pelargonium-care/
Přidat na Seznam.cz