Dangerous Biting Tick Human Hand Is Carrier Infections Viruses Parasitic Mite

Správný postup při vytahování klíštěte sníží riziko nákazy

Už od brzkého jara se vám může po návštěvě přírody nebo parku stát, že na svém těle objevíte zakousnuté klíště. Nejčastěji se klíšťata zakusují do oblasti břicha, hrudníku, třísel, pod koleny či lokty. Po každé procházce se důkladně prohlédněte. Obecně platí pravidlo, že čím déle na sobě klíště máte, tím větší hrozí riziko nákazy. Se správným postupem se zbavíte klíštěte a snížíte přenos nákazy na minimum.

Vytáhněte klíště bez zbytečných obav

Existuje mnoho teorií, jak klíště správně vytáhnout. Ze všeho nejdůležitější je nepanikařit. Obavy nejsou namístě, pokud na sobě klíště najdete v krátkém čase. Samozřejmě může přenášet nejrůznější nemoci, ale nutně ještě neznamená, že právě vaše klíště je infikované.

Mohlo by vás zajímat:  Na nenáročné kolopejky můžete občas i zapomenout, dopřejte jim ale dostatek světla

Jednejte rychle. Pro vytažení použijte pinzetu. Klíště za žádných okolností nevyndávejte holýma rukama. Raději použijte ubrousek nebo kapesník, jinak hrozí přenos virů a bakterií.

Klíště uchopte co nejblíže ke kůži. Nebudou se z něj uvolňovat tělní tekutiny a nerozmáčknete jej. Vyndávejte ho ve svislé poloze. Nekruťte s ním. Místo po vyndání důkladně vydezinfikujte a alespoň dva týdny pravidelně sledujte. Objeví-li se v okolí zarudnutí, neodkládejte návštěvu lékaře. Může se totiž jednat o lymskou boreliózu. Pokud místo dlouhodobě bolí, váš zdravotní stav také doporučujeme konzultovat s lékařem.

Mohlo by vás zajímat:  Jedlá soda najde využití také na zahradě. Je tajnou zbraní proti mšicím i nebezpečnému padlí
Zdroj obrázku: Freepik

Co s klíštětem?

Vyndané klíště zabalte do papírového kapesníku a spláchněte jej do záchodu. Máte-li obavu, že je klíště infikované, pak jej vložte do igelitového pytlíku a odešlete do specializované laboratoře. Máte-li podezření na přenos infekce, v lékárně si můžete zakoupit domácí testy na boreliózu.

Co když není klíště vytažené správně?

Někdy se stane, že se klíště nepodaří vytáhnout celé. Nejčastěji se jedná o hlavu. Pokuste se zbytky klíštěte vytáhnout pinzetou, ale ne za každou cenu. Pokud se vám nepodaří části vyndat, nechte kůži zahojit. Po nějaké době cizí kousek z těla odpadne samovolně.

Zdroj: https://www.cdc.gov/ticks/removing_a_tick.html
Přidat na Seznam.cz