Fresh Strawberries Wooden Table

Sezona jahod se blíží, ne každý si je však může dopřát. Mohou zhoršit alergie i srdeční choroby

Začala sezóna tuzemských jahod, které se dostávají z polí čerstvé přímo na pulty obchodů nebo na naše stoly. Jahody milují především děti, ale nepohrdnou jimi ani dospělí. Chutnají sladce a svěže, jsou nadmíru zdravé, obsahují velké množství cenných látek, ale jsou opravdu pro každého? Na pozoru by se měli mít alergici, kterým můžou způsobit vážné zdravotní obtíže, ale problémy mohou způsobit i lidem s léčenou hypertenzí nebo arytmií.

Přísun minerálů a antioxidantů

Slaďounké jahody chutnají skvěle čerstvé, mražené, v dezertech i ve zmrzlině. Přidávají se též do zeleninových salátů. Obsahují velké množství minerálů, především hořčíku, vápníku, draslíku, železa nebo zinku, dále vitamíny C, A, E nebo řady B. Jsou plné vlákniny a antioxidantů, zejména antokyanu, který je zodpovědný za jejich červenou barvu a působí v organismu jako ochrana před různými chorobami.

Mohlo by vás zajímat:  Domácí hnojivo z droždí dodá jahodám důležité živiny

Pro posílení imunity a zlepšení cév

Konzumace jahod posiluje imunitní systém, pomáhá při cévních onemocněních, reguluje nervový systém a ulevuje při svalových obtížích. Ale přes nezměrné přínosy nejsou jahody pro každého. V tomto ovoci je obsažený alergen velmi podobný tomu v břízovitých rostlinách, po snězení se uvolňuje histamin, může dojít k ústnímu alergickému syndromu nebo kopřivce. Alergeny v jahodách mají vliv i na trávení, může dojít k nevolnosti nebo k  průjmům. Často vykazují alergenní reakci lidé s alergií na salicyláty, v takovém případě může dojít k alergické rýmě, vyrážce i astmatickému záchvatu či anafylaktickému šoku. Z těchto důvodů se nedoporučuje konzumace jahod kojícím ženám.

Mohlo by vás zajímat:  Správně prořezaný borůvkový keř bude plodit mnohem více lahodných bobulí
Zdroj obrázku: Freepik

Při srdeční arytmii nebo arteriální hypertenzi

Další skupinou pacientů, která se musí mít před jahodami na pozoru, jsou lidé s předepsanými beta-blokátory, kterými se léči srdeční arytmie, glaukom nebo arteriální hypertenze. Problematický je obsah draslíku, který může způsobit výrazné zvýšení hladiny draslíku v krvi, důsledkem mohou být nepříjemné pocity i přímo srdeční obtíže.

Pozor na nebezpečné pesticidy

Toto ovoce lékaři nedoporučují ani pacientům s gastroenterologickými potížemi, především se syndromem dráždivého tračníku nebo s ulcerózní kolitidou, protože semínka na plodech mohou způsobovat podráždění střevní sliznice, průjmy a bolesti břicha. U jahod je třeba se mít na pozoru i s ohledem na možné pesticidy, které mohou vyvolávat alergické reakce. Hodí se vybírat osvědčené dodavatele nebo využívat vlastní zahrádky či možnosti samosběru na prověřených plantážích.

Zdroj: https://www.lamansiondelasideas.com/en/fruits-and-vegetables/who-are-the-people-who-cannot-eat-strawberries-this-is-important-to-know-for-health/
Přidat na Seznam.cz