Red Ripe Raspberries Garden Bush Growing Raspberries Raspberry Harvest

Maliny potřebují pravidelné hnojení, účinně působí doma vyrobené z banánové slupky

Maliny patří mezi velmi oblíbené ovoce. Je z nich možné připravit džem, marmeládu, mohou se jíst čerstvé nebo je lze dát zmrazit. Ochutíte jimi ovocný pohár, přidáte je do smoothie nebo z nich upečete chutný koláč. Nejlépe chutnají maliny, které se sami vypěstujeme. Abychom docílili velkých plodů, je třeba jim dodat vhodnou péči. A to i podobě hnojiva. Co takhle si ho vyrobit sami?

Základem jsou živiny

Hnojení je základem dobré péče o jakoukoliv rostlinu. Živiny potřebuje ke svému růstu, tvorbě květů i plodů podle toho, jestli je to užitková, nebo okrasná rostlina. Nejvíce jsou důležité draslík, dusík a fosfor. Ty je možné dodat pomocí průmyslově vyrobeného hnojiva. Jestliže ale myslíte ekonomicky a nechce se vám za něj vydávat peníze z rodinného rozpočtu, vyrobte si své vlastní hnojivo na maliny. Bude stejně účinné a navíc ekologické.

Mohlo by vás zajímat:  Malinová tinktura překvapí svou sladkou chutí i jedinečnými účinky. V zimě bude nepostradatelná

Jak pěstovat maliník

Maliník vydrží v zemi růst mnoho let. Potřebuje k tomu stanoviště s dostatkem slunečního svitu a vydatnou zálivku, aby neuschl. Snese i polostín, ale musí být chráněný před větrem. Zemina by měla být mírně kyselá a propustná, aby se v ní moc nedržela voda a rostlině nehnily kořeny. Pravidelně byste měli půdě dopřát vrstvu dobře uleželého domácího kompostu. Ten je vhodné na záhon přidávat na jaře.

Zdroj obrázku: Freepik

Banánové slupky

Maliník potřebuje ke svému zdárnému růstu především dusík, draslík a také hořčík. Na tyto prvky jsou bohaté banánové slupky. Možná je i vy vyhazujete do odpadkového koše, a přitom je to taková škoda. Stačí slupky z banánu nakrájet na menší kousky a zapracovat do půdy, ve které rostou maliníky.

Mohlo by vás zajímat:  Kouzelné žluté ovoce se doma neztratí. Navrátí lesk povrchům a odstraní skvrny

Nezapomeňte na mulč

Mulčování je jednou z možností, jak zamezit vysychání půdy. I maliníku prospěje, když jeho kořeny budete izolovat, aby jim nepříznivé povětrnostní vlivy neuškodily. K mulčování lze využít posekanou trávu, piliny, borovou kůru či kompostované listí.

Zdroj: https://www.rhs.org.uk/fruit/raspberries/grow-your-own
Přidat na Seznam.cz