Tap Losing Water

Šetření s vodou potěší planetu i naši peněženku. Každá malá změna se počítá

Účty za vodu rostou každým rokem do neskutečných výšin. Letošní rok nebude lepší, protože při stejné spotřebě hrozí ještě vyšší částky. Co dělat? Řešení se skrývá v šetření touto životadárnou tekutinou. Úspory ve spotřebě vody ulehčí peněžence, ale bezesporu napomohou také přírodě. A co víc, šetření bude zřejmě nutností i s ohledem na několik let panující sucha ve střední Evropě. Jak uspořit hektolitry vody v domácnosti měsíčně?

Denní spotřeba vody klesá

Víte, že v České republice klesla za posledních třicet let spotřeba vody takřka na polovinu? Jistě tyto údaje leckoho překvapí, ale v roce 1989 byla průměrná spotřeba na obyvatele neskutečných 171 litrů vody na den. V dnešní době je to přibližně 90 litrů na osobu a den, přičemž největší je spotřeba vody v Praze, kde dosahuje 113 litrů na osobu denně. Samozřejmě se nejvíce spotřebuje vody na koupání a hygienu, mytí nádobí, praní, použití toalety, úklid a nejméně pak na pití.

Mohlo by vás zajímat:  Mátový olej dokáže nahradit chemické léky při mnoha potížích a pomůže i jinde
Zdroj obrázku: Freepik

Namísto koupelí sprchování

Jak ušetřit vodu ještě více? Bezesporu je nutné zkontrolovat v domácnosti úniky vody, protože protékající toaletou uteče až 200 litrů vody, u kapajícího kohoutku unikne takřka 50 litrů vody denně. A kde ještě uspořit? Rozhodně při očistě těla, protože sprchováním se spotřebuje o poznání méně vody než při napouštění vany, která pojme klidně 200 litrů vody. Při krátké několikaminutové sprše proteče asi 50 litrů. Vyplatí se též vypínat kohoutek při holení, čištění zubů nebo při jiných činnostech.

Mohlo by vás zajímat:  Po vypití svého šálku dopřejte kávu také rostlinám. Povzbudí je k růstu

Namísto ručního mytí myčka

Uspořit čas i vodu lze mytím nádobí v myčce. Ručním mytím při puštěném kohoutku dochází k enormnímu plýtvání. Myčka, ale také pračka se musí pouštět až ve chvíli, kdy jsou zcela naplněné. Při správné volbě programu s ohledem na typ látky se může také ušetřit voda i elektrická energie. Interiérová zeleň se může zalévat dešťovou vodou nebo vodou, která se nasbírá po mytí ovoce a zeleniny. Vodu z kuchyně nebo dřezu je možné také použít na splachování.

Zdroj: https://www.volusia.org/services/growth-and-resource-management/environmental-management/natural-resources/water-conservation/25-ways-to-save-water.stml
Přidat na Seznam.cz