Se škůdci na pokojových rostlinách pomohou přírodní síly česneku nebo kopřiv
V zimním období rostlina nemusí mít všechny potřebné životní podmínky a je náchylnější k napadení chorobami a škůdci. Ani květinám v bytě se škůdci nevyhýbají, ale některých se zbavíte celkem snadno i přírodní cestou.
Pravidelná péče je půl úspěchu
Květiny pravidelně kontrolujte, prohlížejte stav jejich listů a čas od času zaměřte pozornost také na substrát nebo kořenový systém. Někdy je lepší napadenou rostlinu přesadit do zcela nového květináče a substrátu, v některých případech se bohužel nevyhnete likvidaci rostliny.
Hlavní zásady hygieny rostlin
Pokud pokojové květiny napadli hmyzí škůdci, zkuste se jich zbavit mechanicky nebo osprchováním. Na mohutnější rostliny klidně použijte silnější proud vody, na květiny s jemnými listy pouštějte vodu jen opatrně. Napadané nebo staré části rostlin průběžně odstraňujte.
Boj se škůdci přírodní cestou
V boji se škůdci vždy nejdříve vyzkoušejte přírodní prostředky. Připravit si můžete postřiky nebo odvary pro omývání rostliny.
Použít můžete mýdlový roztok z draselného mýdla, které se používá ve stavebnictví. V 1 litru teplé vody rozmíchejte 20 g mýdla. Výsledným roztokem rostliny bohatě postříkejte. Listy pro jistotou ještě otřete bavlněnou látkou namočenou v mýdlovém roztoku.
Odvary si snadno vyrobíte z bylin nebo česneku. Připravte si nádobu s dobře uzavíratelným víkem o objemu zhruba 1,5 litru. Do litru horké vody vhoďte stroužek česneku, směs dobře promíchejte a uzavřete. Česnek můžete také utřít, roztok bude silnější. Nechte přes noc odstát. Poté česnek vyjměte nebo přeceďte a roztokem naplňte postřikovací láhev. Co se nevejde do láhve, slijte do sklenice, uzavřete a uchovejte na několik dní v lednici. Česnekovým odvarem můžete květinu i zalít.
Kopřivový odvar je dalším jednoduchým, ale účinným prostředkem v boji proti škůdcům, jako jsou například svilušky nebo mšice. Kromě toho kopřivy obsahují spoustu živin, které květinám prospějí a povzbudí jejich kvetení.