Aphid 4242848 1920

Se škůdci na pokojových rostlinách pomohou přírodní síly česneku nebo kopřiv

V zimním období rostlina nemusí mít všechny potřebné životní podmínky a je náchylnější k napadení chorobami a škůdci. Ani květinám v bytě se škůdci nevyhýbají, ale některých se zbavíte celkem snadno i přírodní cestou. 

Pravidelná péče je půl úspěchu 

Květiny pravidelně kontrolujte, prohlížejte stav jejich listů a čas od času zaměřte pozornost také na substrát nebo kořenový systém. Někdy je lepší napadenou rostlinu přesadit do zcela nového květináče a substrátu, v některých případech se bohužel nevyhnete likvidaci rostliny.

Zdroj obrázku: Pixabay

Hlavní zásady hygieny rostlin

Pokud pokojové květiny napadli hmyzí škůdci, zkuste se jich zbavit mechanicky nebo osprchováním. Na mohutnější rostliny klidně použijte silnější proud vody, na květiny s jemnými listy pouštějte vodu jen opatrně. Napadané nebo staré části rostlin průběžně odstraňujte.

Mohlo by vás zajímat:  Dracéna udělá radost každému pěstiteli, není náročná a stane se chloubou interiéru

Boj se škůdci přírodní cestou

V boji se škůdci vždy nejdříve vyzkoušejte přírodní prostředky. Připravit si můžete postřiky nebo odvary pro omývání rostliny.

Použít můžete mýdlový roztok z draselného mýdla, které se používá ve stavebnictví. V 1 litru teplé vody rozmíchejte 20 g mýdla. Výsledným roztokem rostliny bohatě postříkejte. Listy pro jistotou ještě otřete bavlněnou látkou namočenou v mýdlovém roztoku.

Zdroj obrázku: Pixabay

Odvary si snadno vyrobíte z bylin nebo česneku. Připravte si nádobu s dobře uzavíratelným víkem o objemu zhruba 1,5 litru. Do litru horké vody vhoďte stroužek česneku, směs dobře promíchejte a uzavřete. Česnek můžete také utřít, roztok bude silnější. Nechte přes noc odstát. Poté česnek vyjměte nebo přeceďte a roztokem naplňte postřikovací láhev. Co se nevejde do láhve, slijte do sklenice, uzavřete a uchovejte na několik dní v lednici. Česnekovým odvarem můžete květinu i zalít.

Mohlo by vás zajímat:  Pokojové rostliny skvěle ozvláštní interiér a lze je přizpůsobit celkovému stylu bydlení

Kopřivový odvar je dalším jednoduchým, ale účinným prostředkem v boji proti škůdcům, jako jsou například svilušky nebo mšice. Kromě toho kopřivy obsahují spoustu živin, které květinám prospějí a povzbudí jejich kvetení.

Přidat na Seznam.cz