Cactus 3105368 1920

Rostliny se probouzejí ze zimního spánku. Nejvyšší čas na jejich kontrolu a přesazení

Pokojové květiny se s příchodem jara a prodlouženým slunečním svitem probouzejí ze zimního období klidu podobně jako rostliny ve volné přírodě. Udělejte jarní úklid i mezi svými pokojovými květinami. Víte, co vše byste měli s příchodem jara s květinami v bytě provést?

Kontrola před probuzením

Po zimě jsou rostliny často vyčerpané z nedostatku světla, čerstvého vzduchu i pobytu v místnosti s radiátory. Ruku na srdce, kdo každoročně věnuje na jaře potřebnou péči pokojovým rostlinám a přesazuje je? Mnoho lidí si ten čas nenajde, a to rostlinám moc neprospívá. První, co byste měli na jaře udělat, je důkladná kontrola stavu květin, čistoty květináčů a substrátu. Prohlédněte listy a ty suché nebo vykazující známky plísně a jiných nemocí odstraňte. Jaký je stav zeminy? Zkuste ji lehce prokypřit, pokud je bledá a působí vyžile, je nejvyšší čas dopřát květinám čerstvý substrát. Zaprášené rostliny omyjte, ideálně je osprchujte.

Mohlo by vás zajímat:  Nejkrásnější pokojové rostliny, které nepotřebují mnoho světla
Zdroj obrázku: Pixabay

Přesaďte květiny, nestačíte se divit

V polovině března až začátkem dubna máte nejvyšší čas rostliny přesadit. V tomto období rostliny začínají nabírat na síle a budou mít pro rozvoj více živin. Které rostliny přesadit? Určitě všechny, kterým jste čerstvou zeminu dlouho nedopřáli. Některé z nich totiž mohou mít v květináči již pouze kořeny bez zeminy prorůstající otvorem na odtok vody. Rozhodující je také stáří rostliny. Starší kusy stačí přesazovat jednou za dva až tři roky, mladé rostliny potřebují čerstvý substrát a případně větší květník každý rok. Ale ani květiny, které nebudete přesazovat, nepřijdou zkrátka. Těm vyměňte horní vrstvu staré zeminy za čerstvou. Volte substrát podle druhu rostliny. Palmy a podobné květiny vyžadují speciální druh zeminy. Ostatním druhům stačí substrát pro pokojové rostliny. Nová zemina je novým životem. Živiny po zimním střídmém období nastartují růst. Věnujte pozornost i umístění a ty květiny, které nemají rády přímé slunce, přemístěte na vhodné místo.

Mohlo by vás zajímat:  Exotické krásky si potrpí na dostatek pozornosti a péče. Na podzim je třeba orchideje hnojit jinak
Zdroj obrázku: Pixabay
Přidat na Seznam.cz