Rozkvetlý balkon rozveselí každý dům, péče o něj je snadná
Balkonové květiny patří k okrasám jarních a letních zahrad. V truhlících na rodinných domech nebo v květináčích na balkonech u bytů najdete množství muškátů, kakostů nebo surfinií. Pěstování rostlin na balkoně ale vyžaduje dodržování jistých pravidel.
Když budete rostlinám věnovat dostatečnou péči, vytvoříte bohatou zahradní květenu i na malém balkoně. Věnujte pozornost především správnému hnojení, zalévání a umístění. Pěstování balkonovek ovšem není tak složité, jak se zdá. Pár jednoduchých rad vám pěstování balkonových rostlin zjednoduší.
Záleží i na světových stranách
Před samotným plánováním truhlíků se zamyslete nad tím, na jakou světovou stranu míří váš balkon. Některé rostliny si doslova říkají o téměř celodenní slunce, naopak některé z balkonovek vyžadují stín a přílišným sluncem je zahubíte. Při špatném umístění rostlin počítejte se škůdci a parazity.
Na jižní stranu balkonu patří květiny jako kakosty, surfinie, dvouzubce a lobelky. Ty vyžadují celodenní světlo. Existují ale i rostliny, které si žádají stín. Na severní straně balkonu nic nezkazíte s rostlinami jako:
- begónie,
- fuchsie,
- břečťan.
Správný substrát odvede práci za vás
Půda, neboli substrát, tvoří jednu z nejdůležitějších složek pěstování. Se špatně zvoleným substrátem toho příliš nevypěstujete. Na trhu dnes existují substráty speciálně upravené pro balkonové rostliny (někdy se označují jako substráty pro pelargonie). Nic nezkazíte ani univerzálním substrátem.
Zapomeňte na využití loňského substrátu. Zpravidla je přeschlý a hrozí v něm velké riziko škůdců. Vyhněte se také lesní hrabance a klasické hlíně. Pro balkonové rostliny jsou nevhodné. Rostliny přinesené z obchodu nebo květinářství vždy přesazujte do nového substrátu.
Zalévejte tak akorát
Další důležitá složka pěstování balkonových květin je zalévání a hnojení. Při špatném zalévání rostliny chřadnou. Zároveň ale dávejte pozor, abyste rostliny nepřelévali. Zpravidla se to projeví rychlým bujením květů a následně velmi rychlým vadnutím. Na zalévání dbejte především v létě a v horku. Zalévejte ideálně brzy ráno a večer.
Při pěstování se nevyhnete využití hnojiv. Vybírejte hnojiva, která jsou určená pro konkrétní druhy rostlin. Hnojiva obsahují minerály, které doplní substrát o výživné složky. Substrát upravte hnojivy už před samotným výsevem a do hlíny přidejte fosfor a draslík.