Orchid 4068853 1920

Orchidejím v zimě chybí světlo a špatně snáší mráz, zazimování je udrží v kondici

Přemýšlíte, jestli se vyplatí orchideje zalévat nebo raději nechat na zimu v klidu? S těmito rostlinami je během zimního období spojena spousta otázek. Jelikož se jedná o květinu velmi náročnou, musíte být při péči o ni opatrní. 

Milují světlo

Orchideje jsou exotické rostliny, které milují světlo. V našich končinách je bohužel přes zimu světla málo, a proto se doporučuje rostlinám svítit uměle pomocí zářivky. Pokud takovou možnost nemáte, umístěte je na parapet, kde je po celý den nejvíce světla. Bez něj by vám mohla orchidej uhynout.

Mohlo by vás zajímat:  Také v místnostech bez světla se může dařit rostlinám. Tyto osvědčené druhy tmu doslova milují
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Udržujte ideální teplotu

Teplotu udržujte na pokojové hodnotě. Pokud najdete v domě místnost, kde je teplota ještě menší, kolem 15–17 stupňů, uchovávejte rostliny zde. Díky tomu vaše orchideje vstoupí do fáze odpočinku. Ideálním místem je lodžie, kde je neustále dostatek světla a také vhodná teplota. 

Chraňte rostlinu před chladem a mrazem

Pokud orchidej stále kvete na konci podzimu a zimy, nemějte obavy. Opatrní ale buďte při větrání místností. Chladný vzduch rozhodně rostlinám neprospívá, mohou zmrznout. Je tedy dobré orchidej postavit mimo průvan.

Mohlo by vás zajímat:  4 nejčastější chyby, kvůli kterým rostliny chřadnou: napravit je zvládne i úplný amatér

Sledujte pozorně, jak rostlina vypadá

Orchideje by měly mít sytou a živou barvu. Jakmile listy začnou usychat a budou ztrácet barvu, znamená to, že je s vaší rostlinou něco špatně. Dopřejte jí více světla, méně nebo více vody podle stavu půdy a nezapomínejte také na hnojivo, které se musí čas od času doplňovat, aby napodobilo přirozené prostředí, ze kterého rostlina čerpá prospěšné látky.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Pokud si všimnete listů nebo pupenů na podlaze nebo parapetu, stojí za zvážení, zda je vzduch v místnosti dostatečně vlhký. Ve volné přírodě orchideje milují rosu ve vzduchu. Umístit je nad radiátor proto není žádoucí, pokud tam orchideje přesto chcete mít, přijde vhod nádoba s vodou umístěná poblíž květináče nebo mokrý ručník položený na radiátoru.

Přidat na Seznam.cz