Roses 1463562 1920

Roubování růží se není třeba bát, stačí k němu pouze šikovné prsty a ostrý nůž

Růže jsou milované všemi lidmi. Zdobí nejednu zahradu a ženy je často dostávají nejen k narozeninám. Jsou potěchou pro oči i duši. Abychom jich měli dost a krásně se růžový keř rozrůstal, bude třeba ho roubovat. Tímto způsobem získáme mnoho dalších větviček s překrásnými květy.  

Roubování

Ušlechtilou růži naroubujeme pomocí výhonku ve střední části keře. Takový výhonek musí být bez listí a trnů a dostatečně dlouhý, až třicet centimetrů. Pokud jsou na výhonku trny a listy, odstraňte je. Nyní je na čase odkrýt kořenový krček na keři, který bude naroubován. Řádně jej očistěte od hlíny a nařízněte ho do tvaru písmene T. Řez provádějte čistým a velmi ostrým nožem. Pozor, pouze krček nařízněte, neprořezávejte příliš. Nyní stejně seříznutý výhonek umístěte k řezu krčku. Oba řezy na sobě musí pevně sedět, aby měli šanci uchytit se a uzdravit se. Takto připravený naroubovaný řez omotejte pomocí bavlněné tkaniny, aby vše pevně drželo u sebe.

Mohlo by vás zajímat:  Narcisům nesvědčí nízké teploty, bohatě pokvetou na slunci a při dostatku zálivky
Zdroj obrázku: Pixabay

Kdy se očkování provádí

Samotné roubování neboli očkování se provádí především v létě, kdy proudí míza. Nejlepší letní měsíc je srpen, pokud možno na jeho začátku. Ovšem přesné načasování záleží na vyspělosti podnože, ze které je odebraný výhonek. Pokud jsou podnože aktivní, vyspělé a kůra sama odchází takzvaně ze dřeva, jsou pupeny již dokončené, můžete začít s roubováním. Doporučujeme roubování provádět v chladných dnech, nejlépe po dešti. Pokud je období sucha, růži hojně před roubováním zalévejte.

Mohlo by vás zajímat:  Recept na nejlepší domácí hnojivo je známý po dlouhé roky. Prospěje zahradním i domácím rostlinám
Zdroj obrázku: Pixabay

Kde vzít podnož?

Nejvhodnější a u nás nejčastější je Rosa canina. Další možnou růží je Rosa multiflora, kterou je nejlepší koupit v zahradnictví. Pokud jste ale šikovný pěstitel, zkuste ji vypěstovat ze semen. Podnože vysadíme již na jaře nebo na podzim do zeminy na zahradě. Do léta keř řádně zakoření a je připravený na očkování. Nezapomínejte růži zalévat.

Přidat na Seznam.cz