Orchid 352609 1920

Pokud orchideje nechtějí kvést, šokujte je změnou nebo změňte hnojivo

Orchideje jsou ozdobou parapetů v mnoha domácnostech. Jejich bohaté různobarevné květy potěší nejednoho milovníka exotických květin. Bohužel ne vždy orchideje pravidelně kvetou. Co s tím?

Běžné druhy orchidejí nepotřebují žádné extra podmínky, zvládne je pěstovat i začátečník. Dodržujte ale několik zásad, aby vám orchideje pěkně vykvetly a nenapadaly je choroby. 

Vytvořte orchidejím správné podmínky

Orchideje ve své původní domovině rostou v korunách pralesních stromů. Vyžadují dostatek světla, ale přímé slunce je může snadno spálit. Nejlépe vám budou rostliny prospívat na parapetu umístěném na východní stranu. Celodenní jižní slunce jim opravdu nedělá dobře. 

Mohlo by vás zajímat:  Rostliny volají o pomoc. Rozpoznejte, co jim chybí, nebo čeho mají naopak přebytek

Běžně pěstované druhy nevyžadují tak vysokou vzdušnou vlhkost, nemusíte tedy mít doma jako v prádelně. Ale vyloženě suchý vzduch těmto kráskám také nesvědčí.

Zdroj obrázku: Pixabay

Orchideje nesmí stát v přemokřeném substrátu. V opačném případě začne zahnívat kořenový systém a rostlinu napadnou plísně. Stačí, když budete podle bytových podmínek zalévat květiny jednou týdně nebo méně častěji. Zálivka musí být přiměřená. Dobře funguje také ponoření celého květináče do vody. Po nasáknutí substrátu nechte rostlinu okapat a vraťte zpět na místo.

Mohlo by vás zajímat:  Oddejte se omamnému eukalyptu a užijte si domácí relaxaci, která uvolní tělo i mysl

Starším rostlinám dopřejte zhruba jednou za tři roky nový a čistý substrát. Koupíte ho v zahradnictví buď jako speciál pro orchideje, nebo jako substrát pro epifytické rostliny.

Zdroj obrázku: Pixabay

Orchideje šokujte, pokvetou vám

Stále se vám nedaří přinutit rostlinu ke květu? Šokujte ji. Na několik týdnů ji přeneste do chladného prostředí a omezte zálivku. Stejně tak můžete naložit i se světlem. Jednoduše dejte rostlinu nejvýše na týden do tmavé místnosti a opět omezte zálivku. Nezapomeňte na ni, protože delším pobytem ve tmě rostlině určitě neprospějete. Při hnojení snižte dávku dusíku, který stimuluje tvorbu listů. Použijte hnojivo bohaté na fosfor, ten podporuje nasazování květů u všech kvetoucích rostlin.

Přidat na Seznam.cz