Closeup Shot Variegated Croton Leaves

Rostliny vhodné do koupelny: studenou místnost rozzáří pestrými listy i barevnými květy

Koupelna nebývá typickým místem pro pěstování rostlin. Mnoho lidí se domnívá, že tato nejmenší místnost v domácnosti dokonce není vůbec vhodná pro hrnkové rostliny vzhledem k obvyklým podmínkám. Obavy nejsou namístě, existuje hodně druhů z oblastí tropů, kterým vlhko a stín vyhovují, navíc jsou různých velikostí od velkých a rozložitých po miniaturní rostlinky, které se mohou instalovat na poličky. Živá vegetace bezesporu projasní koupelnu a může být zajímavým designovým prvkem. Jaké druhy zvolit?

Kroton (Codiaeum variegatum)

Jistě jste se už s touto nezvyklou pokojovkou setkali, má totiž nezaměnitelné barvy a pestré žíhání. Kroton pochází z oblasti tropických lesů, kde panují vysoké teploty i vysoká vlhkost vzduchu. Této rostlině vyhovuje méně světla a stálá vysoká vlhkost vzduchu, což je pro koupelny typické. Kroton potřebuje pravidelnou zálivku a hnojení pro doplňování živin.

Mohlo by vás zajímat:  Stačí ho špatně umístit nebo zalít a pryšec ztrácí listy rychleji, než si myslíme

Orchidej (Orchidaceae)

Rozhodně nemusí zdobit jen parapety obývacího pokoje nebo zimní zahradu. Orchidej ocení vlhký vzduch, navíc nesnáší přímé sluneční paprsky. Dokonce se jí daří v polostínu a ve vysokých teplotách okolo 30 stupňů Celsia, proto je pro koupelnu ideální rostlinou. Orchidej se zalévá až po vyschnutí substrátu, pozor ale na kapky vody, které mohou květy poškodit.

Zdroj obrázku: Freepik

Alokázie amazonská (Alocasia amazonica)

Teplomilná kráska, která potřebuje vysokou vlhkost vzduchu, k tomu uchvátí netypickým vzhledem, to je alokázie se svými netypickými listy a zbarvením. Pro svůj dokonalý růst potřebuje úrodný substrát, rostlina ale nesmí stát ve vodě. Alokázii vyhovuje méně světla i polostín. Jen je třeba dávat pozor, listy jsou jedovaté.

Mohlo by vás zajímat:  Vánoční stromek vydrží jen při správné péči, ne všechny postupy jsou ty správné

Kulkas zamiolistý (Zamioculcas zamiifolia)

Skvělým doplňkem do koupelny je též kulkas, který vyniká kožnatými listy na dlouhých stoncích. Vyhovuje mu vysoká vlhkost, ale vhodný je pouze do koupelen s oknem, pak už jen stačí jej pravidelné zalévat.

Dračinec pruhovaný (Dracaena sanderiana)

Dračinec bývá označován též pojmem „lucky bamboo“ neboli šťastný bambus, nadchne svým vzhledem, nadto nepotřebuje pro svůj růst ani okno, proto je koupelna ideálním místem, kde může dělat radost. Přežije i ve váze s vodou a čas od času je nutné jej přemístit na světlo.

Zdroj: https://www.thespruce.com/best-houseplants-for-bathroom-4151160
Přidat na Seznam.cz