Interior Shots Bedroom With Wooden Floor Foreground Plants

Pokojové rostliny mají být především ozdobou. Na možná rizika ale málokdo myslí

Pokud toužíte po krásném a voňavém bytě, ve kterém se vám bude dobře žít, musíte myslet i na to, jaké rostliny si do něj pořídíte. Některé totiž mohou být jedovaté, ale jiné naopak pomohou vyčistit vzduch od škodlivých látek. Pro bezpečnost všech členů domácnosti si rozmyslete, jaké květiny chcete mít doma. A myslete při tom i na zdraví vašich mazlíčků.

Dejte si pozor na rostliny, které mohou vašim dětem ublížit

Velmi nebezpečné je mít doma rostliny, které mohou otrávit nejen vás, ale také vaše děti nebo domácí mazlíčky. Je nutné vzít na vědomí, že některé rostliny jsou nebezpečné už po pouhém olíznutí. I když tak bude váš domov ozdoben krásnými rostlinami, zdravotní komplikace se mohou objevit bez varování.

Mohlo by vás zajímat:  Rostliny v ložnici nesmí chybět, vyčistí vzduch a postarají se o klidný spánek

Jaké rostliny si tedy domů vůbec nepořizovat? Diefenbachie je rostlina, která se řadí mezi ty nejnebezpečnější. Je jedovatá, a pokud ochutnáte její šťávu, budete mít velké bolesti. Sice si na první dojem nebudete myslet, že vás něco trápí, protože vás jen budou pálit rty, ale poté vám oteče jazyk a jedovaté látky napadnou horní cesty dýchací. A tato rostlina bohužel není jediná, která se tváří, že vám neublíží.

Zdroj obrázku: Freepik

Jaké budou první příznaky?

Nebezpečný je také břečťan. Ten obsahuje saponiny nebo glykosidy, a pokud se jich do těla dostane velké množství, objeví se křeče, průjem, pálení v ústech nebo i krku. Na těle se ukáže vyrážka, dostavit se může také zástava dechu. V takovém případě je břečťan nebezpečný hlavně pro děti, u nichž může být průběh velmi rychlý.

Mohlo by vás zajímat:  Kapradiny lze pěstovat i jako zajímavé pokojové rostliny, potřebují však zajistit vhodné podmínky

Hortenzie, monstera nebo oleandr patří mezi další rostliny, které je nutné držet z dosahu dětí a zvířat. Domů si nepořizujte ani fíkovníky, jejichž požití může způsobit bolesti hlavy, nevolnosti nebo zvracení. Pokud máte pochybnosti o svém zdravotním stavu a jste si vědomi, že jste se dostali do kontaktu s jedovatými rostlinami, dejte si vápník a zavolejte svému lékaři, protože sami tento problém nevyřešíte.

Zdroj: https://www.bhg.com/gardening/houseplants/care/choosing-houseplants/
Přidat na Seznam.cz