Zamioculcas Zamifolia Dollar Tree Home Plant Gray Pot Table Decor Room Conc

Namnožit zamiokulkas lze i ze samotného listu. Rostlina ozdobí interiér a vyčistí domácí vzduch

Zamiokulkas nebo také jen kulkas patří v poslední době mezi nejpopulárnější interiérové rostliny. Tento sukulent velmi zajímavě vypadá, nepotřebuje žádnou přílišnou péči, a dokonce oželí i pravidelnou zálivku, k tomu se snadno množí. K namnožení totiž postačují pouze zdravé listy, které mohou snadno zakořenit. Jak vytvořit novou sazenici, která bude vítanou zelenou ozdobou bytu nebo kanceláře?

Vytrvalý sukulent z Afriky

Kulkas zamiolistý patří do čeledi áronovitých, obdobně jako monstera nebo toulcovka. Jedná se o exotickou vytrvalou rostlinu, která pochází z oblastí jižní a východní Afriky, přičemž se vyskytuje jako podrost v pobřežních lesích nebo mezi skalami. Má rád teplo a vlhko, v interiéru proto snese i vyšší teploty. Kulkasy jsou v poslední době velmi módní nejen pro svůj jedinečný vzhled, ale také pro svou praktickou funkci. Fungují totiž jako přírodní čističky vzduchu, absorbují toluen, benzen, ethylbenzen i xylen.

Mohlo by vás zajímat:  Stinná místa zaplňte rostlinami se směšnými názvy jako ledviník nebo pepřinec, doslova nesnášejí slunce
Zdroj obrázku: Freepik

Namnožení z listu

Mladou sazenici zamiokulasu si lze zakoupit v běžných zahradnických centrech, vypěstovat ho je možné i pomocí rozmnožení z listů. Použití celého výhonku včetně listů je samozřejmě vhodnější a rychlejší, protože z jednotlivých listů může trvat zakořenění několik měsíců. Seříznutý stonek se nechá asi dvě hodiny zaschnout na vzduchu při pokojové teplotě, poté se může dát zakořenit. Do vody, nebo do substrátu?

Do vázy i do květníku

Pro zakořenění ve vodě se použije čistá nádoba se širším hrdlem, která se naplní odstátou vodou. Stonek se umístí do vody, ještě předtím se musí zastřihnout spodní listy, při kontaktu s vodou by došlo k hnití. Do vody se může přisypat aktivní uhlí. Kořínky se objeví během dvou měsíců, voda se musí pravidelně obměňovat. Řízek se může umístit také rovnou do substrátu. Ideální je použít kombinaci písku, rašeliny (případně perlitu v poměru 1 : 1) a pravidelně zalévat, během několika týdnů výhonek zakoření, poté se může přesadit do květníku.

Zdroj: https://www.wildinteriors.com/blog/2019/4/29/how-to-propagate-a-zz-plant
Přidat na Seznam.cz