Cockroach Wooden

Na šváby platí hrách, cukr nebo pivo. Se škůdci se vypořádají rychle a efektivně

Na celém světě existují přes tři tisícovky druhů švábů, a přestože u nás jich žije asi jen desítka, rozhodně nikdo netouží mít tento hmyz doma. Jistě nepotěší, že švábi patří mezi nejodolnější a nejpřizpůsobivější hmyz na světě, a co víc, dokážou přežít až měsíc bez vody a tři měsíce bez potravy. Při objevení švábů v domácnosti je tedy potřeba rychle konat, protože nejsou jen odporní na pohled, ale zejména ohrožují zdraví členů rodiny. Jak se jich rychle zbavit?

Nepříjemně zapáchají a škodí

Se švábem se doma jistě nikdo nechce potkat. Jedná se o druh hmyzu, který dosahuje až třícentimetrové délky, navíc má zploštělý tvar a rychle se dostane do jakékoli průrvy nebo skuliny. Nepatří mezi dobré letce a žije ponejvíce v nočních hodinách. Švábi jsou všežravci, živí se organickým odpadem i malými živočichy, ale v domácnostech nachází nejvíce potravy ve skladu nebo ve spíži. Svými výkaly kontaminují potraviny a ohrožují na zdraví různými patogenními látkami, u citlivých jedinců a dětí můžou způsobovat alergické reakce. Po jejich řádění zůstává typický zápach.

Mohlo by vás zajímat:  Chytré hospodyňky mají doma vždy zásobu citronů. Dobře ví, kde všude jim pomůžou
Zdroj obrázku: Freepik

Hrozba tyfu i úplavice

Švábi se rozhodně nesmí podceňovat, protože jsou opravdu velkou hrozbou vzhledem k tomu, že mohou přenášet tuberkulózu, salmonelu, tyfus, úplavici, choleru i různé druhy hlístic. Výčet těchto chorob je důvodem pro rozhodnou akci, kdy se musí bezpodmínečně všichni jedinci zlikvidovat. Nejsnazší je použít pro jejich likvidaci směs moučkového cukru a kyseliny borité v poměru 1 : 1. Směs se rozmíchá a rozdělí na víčka nebo talířky, které se rozmístí do spíže ve velkém množství. Vůně cukru tento hmyz přivábí, přičemž po konzumaci směsi se obratem otráví.

Mohlo by vás zajímat:  Pomeranč je vynikající nejen uvnitř. Slupka dokonale osvěží domácnost a odežene hmyz

Hrachovou moukou i pivem proti švábům

Další velmi užitečnou metodou je použití hrachové mouky. Sušený hrách se rozemele, může se použít též hotová hrachová mouka, přisype se prosátý moučkový cukr a prášková sádra. Směs se smíchá a jako v prvním případě se rozsype na víčka nebo na talířky ve spíži. Neméně účinné jsou též pasti z piva, které se nalije do vysoké PET lahve a na vršku se z lepenky vytvoří plošinka, po které švábi sklouznou do piva a utopí se. V případě větší kolonie se pak doporučuje kontaktovat specializovanou firmu.

Zdroj: https://smithspestmanagement.com/blog/post/how-to-get-rid-of-roaches-in-your-home/
Přidat na Seznam.cz