Zahradniceni3

Rostliny na zahradě potřebují péči po celý rok, stačí ale dodržet pouze několik kroků

Každý rok se těšíme, až konečně do našich zahrad zamíří jaro, krásné počasí a sluneční paprsky. Pravděpodobně všichni, kteří mají zahradu, využijí krásné počasí k sázení rostlin či sazenic zeleniny. Než ovšem něco takového začnete dělat, musíte upravit zahradu – vytrhat plevel, posekat trávník a jiné nezbytné kroky. Máme pro vás pár malých rad, které vám mohou přijít vhod při pěstování rostlin na zahradě.

Výsadba

Výsadba rostlin se může zdát jednoduchou činností, ale věřte, že i při výsadbě se dělají chyby. Abyste na zahradě vysadili keře či květiny, kterým se bude dařit a krásně porostou, měli byste si osvojit pár pravidel. Nové rostliny či keře je nejlepší vysadit, když je stálých dvacet stupňů, nezamrzají a rychleji se přizpůsobí. Vybírejte sazenice či rostliny silné, pevné a nepoškozené. Půdu, do které chceme zasadit rostliny, je třeba odplevelit a vydezinfikovat. Před umístěním rostliny naberte trochu hnojiva nebo kompostu a vložte jej do díry, poté zasaďte a důkladně zalijte. Jedná se o pět kroků, které je třeba dodržet, aby se rostlinám dařilo.

Mohlo by vás zajímat:  Opláchnutí vodou nestačí. Ovoce a zeleninu zbaví pesticidů tři jednoduché kroky
Zdroj obrázku: Freepik

 

Zalévání

Rostliny, které vysadíte do zahrady, stačí zalít jednou týdně. Pokud jsou ale velká vedra nad 25 °C, zalévejte každý druhý den nebo každý den, záleží na druhu rostliny. Rostliny zalévejte nejlépe dešťovou vodu nebo takovou, která je odstátá. Voda nesmí být studená, tvrdá a chlorová. Nejlepší doba pro zalévání je určitě ráno nebo později večer, nikdy ne v pravé poledne.

Hnojení

Hnojení potřebují všechny rostliny, jedině tak mohou správně růst. Díky pravidelnému hnojení budou mít rostliny veškeré důležité živiny a podpoříte tak jejich kvetení i růst. Dávejte si pozor na druhy rostlin, protože ne všechny vyžadují stejné hnojení. Různá hnojiva lze použít přes jaro a léto, jiná jsou zase vhodná na podzim.

Mohlo by vás zajímat:  Škůdci se mohou na pokojových rostlinách objevit kdykoli. Jejich přítomnost prozradí plátek okurky v květináči

Jak hnojit na jaře

Po zimě je nejlepší rostliny, ale i trávník přihnojit kompostem a poté zeminu posypat minerálním hnojivem. Ale to pouze tehdy, pokud jste tuto péči rostlinám neposkytli již na podzim. Takové hnojení podporuje lepší a rychlejší růst.

Zdroj obrázku: Freepik

V létě

Přes léto doporučujeme využít sílu tekutých hnojiv, protože rostliny potřebují další a kvalitnější výživu. Nejlepší volbou jsou organická hnojiva. Také je důležité zmínit, že hnojení v letním období je důležité provádět v červnu a červenci. Ve druhé polovině léta rostliny nevyžadují podporu růstu, ale pouze výživu.

Mohlo by vás zajímat:  Mulč ochrání rostliny před mrazem a vytvoří ideální půdní podmínky

Na podzim

Na podzim je zase nejideálnější čas pro vápenatá hnojiva. Hnojivo je sypké a mělo by být rozloženo po celé zahradě a následně zasypáno zeminou. Na podzim je také vhodné půdu smíchat s kompostem, což je organické hnojivo, které připraví půdu na další sezonu.

Přidat na Seznam.cz