Coffee 5082650 1920[1]

Zkušení zahradníci nosí kávu na zahradu. Vědí, kde všude může prospět

Káva je oblíbená nejen u nás v Česku, ale i jinde ve světě. Je lidmi milována pro její výraznou chuť a dodání energie. Káva má však mnohem více pozitivních vlastností, především kávová sedlina, kterou běžně vyhodíme do koše. Nevyhazujte ji, přečtěte si, co s takovou sedlinou lze udělat a jak ji využít.  

Proč s ní na zahradu?

Možná jste to nevěděli, ale kávová sedlina, kterou běžně vyhodíme, obsahuje značné množství minerálních látek, jako je hořčík, draslík, fosfor a měď. Obsahuje také hodně dusíku, který se uvolňuje při rozkladu, což znamená, že z ní bude dokonalé hnojivo. Je mírně kyselá, takže bude ideální pro acidofilní rostliny. Bude se hodit pro hortenzie, azalky, vřesy, rododendrony, kapradiny, růže, ale i pro borůvky.

Mohlo by vás zajímat:  Zalévání zahrady je důležité i po skončení léta

Zálivka pro rostliny

Sedlinu ve vodě lze použít jako zálivku. Stačí, když smícháte sklenici sedliny s deseti litry vody, necháte dvě hodiny odstát a zalijete s vodou zeleninu i květiny. Tento proces proveďte jednou týdně nebo jednou za dva týdny. Lze ji také použít pro pokojové rostliny. Pro domácí květiny použijte jednu až dvě čajové lžičky sedliny se sklenicí vody. 

Přísada do půdy

Pokud sedlinu smícháte se substrátem, bude obohacen o výše zmíněné minerály. Smíchejte jednou za měsíc. Vložte sedlinu do květináče a promíchejte s hlínou pomocí špachtličky. Pokud se chystáte sázet rostliny, do jámy nasypte sedlinu a poté zasaďte rostlinu. Budou lépe růst a bohatě kvést.

Mohlo by vás zajímat:  Zlatoočky z domova nevyhánějte. Během zimy pomohou od škůdců na pokojových rostlinách
Zdroj obrázku: Pixabay

Přísada do kompostu

Obohaťte kompost kávovou sedlinou. Po rozložení bude obsahovat mnohem více draslíku, mědi, hořčíku i dusíku. To znamená, že pomocí sedliny urychlíte i proces kompostování. A co je nejlepší? Sedlina přiláká žížaly, které budou zpracovávat organickou hmotu rychleji.   

Hubí škůdce

Například mšice, šneci, ale i slimáci nesnášejí vůni kávy. Stačí, když posypete zeminu kolem zeleniny či jiných rostlin, a máte hotovo. Také bude fungovat, když zalijete kávovou směsí zahradu. Odlákáte tak škodlivé škůdce včetně mravenců. Nasypte sedlinu tam, kde se nejčastěji mravenci vyskytují.

Mohlo by vás zajímat:  Proti škůdcům v zahradě působí česnek, ocet, káva nebo vazelína
Zdroj obrázku: Pixabay

 

Přidat na Seznam.cz