Shrub With Green Leaves Covered With Frost Sunny Cold Day

Rostliny na zahradě potřebují dostatečnou ochranu před mrazem

Zahrada se pomalu ukládá k zimnímu spánku, což platí pro stromky a keře, které jsou mrazuvzdorné a nestěhují se v květnících do interiérů. Zatímco mrazy v zimě těmto dřevinám neuškodí, podzimní mrazíky, které se mohou objevit už v průběhu září a října, uškodit mohou. Rostliny jsou totiž ještě na konci vegetačního období, náhlé změny teplot jim pak ublíží. Jakým způsobem pečovat o vegetaci, aby ji nepoškodily podzimní či jarní mrazivé teploty?

Mráz neškodí? Chyba!

Může se zdát, že stromům a keřům mrazy běžně neškodí, protože jsou venku po celý rok a přečkaly už několik zim. Tento mýtus pak vede k tomu, že se jednotlivé exempláře při náhlých podzimních mrazících nenávratně poškodí. K újmě mohou přijít nejen listy či stonky, ale rovněž kořenový systém. Důvodem je, že mrazíky přichází před vegetačním klidem rostlin. To je rozhodně argument pro sledování počasí, aby nedošlo k odumření milovaných kousků.

Mohlo by vás zajímat:  Hnojivo z droždí podpoří rostliny v růstu, tvorbě květů i plodů
shot-frosty-barberries-branch-winter
Zdroj obrázku: Freepik

Květináč nechrání před mrazem

V ohrožení jsou nejen rostliny na volném prostranství, ale též v květnících a nádobách. Stěny květináčů nejsou dostatečně odolné vůči mrazu a neochrání vegetaci před minusovými teplotami. Truhlíky a nádoby se musí přemístit do interiéru, minimálně na noc. Je však třeba dbát na to, že některé exempláře potřebují ke svému růstu sluneční paprsky a světlo, proto není vhodná garáž nebo sklad. Podzimní období je též ideální pro prořezávku, což platí zejména pro fuchsie či muškáty, které díky tomu snáze odolají mrazivým dnům.

Mohlo by vás zajímat:  Kupovaná hnojiva lze v klidu nahradit tím, co bychom jinak doma vyhodili

Ochrana před chladem

Co tedy dělat, když předpověď hlásí mrazivé noci? Ochrana se provádí u nadzemních a podzemních částí. Stonky a listy nad zemí se mohou zabalit do kartonu nebo lze rostlinu krabicí přímo přikrýt, dobře poslouží slaměné rohože, sláma či agrotextilie. Samozřejmě se musí rostliny opětovně odkrýt při vyšších teplotách, aby je obal nezahříval a nestimuloval k růstu. Jak chránit kořeny? Pro ochranu se může kolem rostliny rozsypat písek nebo lze použít chvojí v několika vrstvách. Před mrazem také chrání dostatečná zálivka v době před příchodem nízkých teplot.

Zdroj: https://www.homesandgardens.com/advice/how-to-protect-plants-from-frost
Přidat na Seznam.cz