Potatoes Ground

Přichází ideální doba pro sázení brambor. Jednoduché tipy zajistí bohatou úrodu

Brambory patří mezi nejoblíbenější přílohu a jsou základem tuzemského jídelníčku už několik staletí, přestože původně přišly z Ameriky. Dají se koupit naprosto všude, ve stánku na rohu, na farmářském trhu i v supermarketu, ale hlízy si každý může vypěstovat sám na své vlastní zahradě. Jaká jsou pravidla pro sadbu a kdy brambory zasadit?

Pro větší úrodu stačí přidat hnůj

Pěstování brambor zvládne úplně každý, protože nejsou příliš náročné. Potřebují ale dostatek světla a úrodnou půdu, pro bohatší úrodu je pak možné udělat ještě více. Ideální prostředí pro pěstování hlíz jsou hlinitopísčité půdy s částečnou propustností. Půda může být alkalická i kyselá, ale hlízám se víc daří v neutrálním nebo kyselejším prostředí. Vyšší výnosy přinese přidání humusu a živin, ideální je chlévský hnůj nebo kvalitní kompost.

Mohlo by vás zajímat:  Brambory si všichni rádi dopřejeme k obědu. Jejich skvělé využití v domácnosti ale zná málokdo
Zdroj obrázku: Freepik

Příprava sazenic na sadbu

Sázet koupené sadbové brambory? Samozřejmě nic nebrání sazení přímo, ale vyplatí se připravit přímo naklíčené brambory. Z brambor vyberte kusy stejné velikosti, které nejsou zabarvené nebo netrpí skvrnami, a přeneste je na tmavé a vzdušné místo, kde je nechte vyklíčit. Mělo by k tomu dojít během týdne nebo deseti dnů. Takto připravené brambory porostou rychleji a nehrozí, že by nevzešly. Někteří pěstitelé dokonce sází i slupky, tento proces však nemusí přinést úspěch a trvá o poznání déle.

Mohlo by vás zajímat:  Už nikdy doma žádné můry díky trikům, které je vypudí a provoní domov

Kdy sázet

Termíny sadby závisí na regionu a především na místních podmínkách a počasí. Povětšinou zemědělci sází brambory od dubna, hrozí ale větší náchylnost k chorobám, proto se doporučuje spíše až polovina měsíce. V jižních oblastech pak nic nebrání sadbě až do poloviny května, protože budou mít vzhledem k teplejšímu počasí dostatek času pro dozrání. Brambory se sází ve vzdálenosti 40 centimetrů od sebe do zorané nebo proryté půdy do řádků, které by měly být od sebe vzdáleny asi 60 centimetrů.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-potatoes/
Přidat na Seznam.cz