Artycoky1

Říše zeleniny je bohatá a je škoda omezovat se na pár druhů. Vyzkoušejte opravdovou superzeleninu

Jestli nevíte, jakou zeleninu jíst v období, kdy ještě nejsou obchody plné sezonních zdravých potravin, můžete se podívat na náš seznam. Vyzkoušejte méně obvyklé druhy kořenové, hlízové nebo listové zeleniny. Taková se na jídelních stolech neobjevuje tak často, jak by si zasloužila.

Tyto druhy oceníte hlavně v jarních měsících

Tato zelenina patří mezi tu nejlepší, kterou můžete sehnat. Je plná vitamínů, minerálů a také dalších složek, které jsou prospěšné pro naše tělo. Pomůže vám vyčistit tělo, odstraní z něj toxiny a také vám dodá energii a sílu. Možná ji podle názvu nepoznáte, ale až si o ní přečtete to nejzajímavější, uvidíte, že ji musíte minimálně vyzkoušet. Poznáte nové chutě, obohatíte jí jednoduchá jídla a také má ideální nutriční hodnotu.

Mohlo by vás zajímat:  Kouzelné vaření. Ze zeleninových zbytků se dají vypěstovat nové kousky plné vitamínů
Zdroj obrázku: Freepik

Kadeřávek je superpotravina, která obsahuje mnoho cenných složek. Je bohatý na vlákninu, pomáhá předcházet zácpě a také se po něm budete cítit více zasycení. Mohou ho konzumovat také lidé, kteří drží dietu, protože se chlubí nízkým glykemickým indexem. Nemusíte se tak obávat, že se vám bude zvyšovat krevní cukr. Je to ideální potravina pro posílení imunity.

Zkuste jinou odrůdu artyčoku nebo pastinák

Pastinák si snadno můžete splést s petrželí, ale oproti té je sladší. Má také více škrobu a můžete s ním nahradit brambory. Obsahuje vitamin C, bílkoviny a vlákninu, která je pro tělo nezbytná. Kromě toho je plný hořčíku, vápníku a draslíku. Díky tomu můžete konzumací pastináku snížit krevní tlak a detoxikovat tělo. Je možné ho dokonce snadno vypěstovat i na balkoně.

Mohlo by vás zajímat:  Křupavé, oblíbené, zdravé. Nakládané okurky se hodí pro každou příležitost, dokážou ale i uškodit
Zdroj obrázku: Freepik

Vyzkoušejte také odrůdy artyčoku. Obsahují látky, které jsou dobré na játra a mají protirakovinný účinek. Navíc si je můžete dopřát i při dietě, mají velmi málo kalorií. Vynikající jsou plněné masem, ale podávat je můžete různými způsoby.

Zdroj: https://www.lovethegarden.com/uk-en/article/10-unusual-vegetables
Přidat na Seznam.cz