Hydrangea 2182063 1280

Působivé květy hortenzie budou krásnou dekorací po usušení, barvu si navíc lze přizpůsobit

Hortenzie se pěstují ve formě keřů, polokeřů nebo stromů a zahrnují několik desítek druhů, z nichž některé se pěstují jako okrasné dřeviny. Některé druhy jsou i popínavé. Hortenzie se vyznačují řadou drobných, hustě rostlých květů tvořících velká kulovitá květenství, která mívají různé barvy, bílou, růžovou, bledě modrou, červenou, a dokonce i zelenou.

Přes svou krásu a dekorativnost se však často nevyužívají jako řezané květiny, protože květy po umístění do vázy s vodou poměrně rychle opadají. Existuje však zajímavý způsob, jak krásu těchto nádherných květenství uchovat a využít, a to je sušení.

Mohlo by vás zajímat:  Nádherné kaskádovité petúnie vykouzlí zahradu i na balkoně
Zdroj obrázku: Pixabay

Jak správně sušit květenství hortenzií

Před samotným procesem sušení je třeba čas a pozornost věnovat výběru těch nejkrásnějších květenství, která nevykazují známky vadnutí, nemocí nebo škůdců. Čím dokonalejší materiál vyberete, tím větší je šance, že i sušený výtvor bude bezchybný.

Ideálním způsobem sušení je zavěšení za stonek květenstvím dolů v místnosti, která je dobře větraná a stinnější. Tímto způsobem se nejlépe docílí dobrého, přirozeného prosušení rostlin. Zajímavou metodou je také prvotní umístění hortenzie do vázy nebo jiné obdobné vhodné nádoby s vodou, vody tam musí ale být jen malé množství, které do sebe rostlina nasaje. Poté už vodu nepřidávejte a nechejte hortenzii přirozeně uschnout.

Mohlo by vás zajímat:  V září rozveselí zahradu rostliny, které v tomto období kvetou
Zdroj obrázku: Pixabay

Barva květů nezáleží jen na druhu, ale můžete ji sami ovlivnit

Hortenzie jsou pozoruhodné tím, že sami můžete vhodným výběrem odrůdy a jejím pěstováním ve správně kyselé půdě ovlivnit její zabarvení. Pokud například máte růžový druh hortenzie a snížíte pH půdy, a tedy zvýšíte její kyselost, docílíte krásně modrých květů. Nejmenší úspěch budete mít s květy bílými, na kterých docílíte maximálně modrých nebo růžových stínů, ale nikdy ne sytého zabarvení.

Jednoduše lze tedy říct, že čím kyselejší půda, tím lepší výsledky při přebarvování květů, a to především do žádoucích modrých odstínů. Pokud bude mít půda neutrální pH, květy hortenzií zrůžoví.

Zdroj: https://www.thespruce.com/the-best-ways-to-dry-hydrangea-flowers-1402117
Přidat na Seznam.cz