Bench 3591338 1920

Živý plot nabízí nespočet variant, jeho vzhled lze přizpůsobit každé zahradě

Kromě klasického oplocení pozemku je stále populárnější také takzvaný živý plot, který tvoří účinnou, a přitom dekorativní zábranu. Živý plot můžete zvolit jak přírodní, tedy volně rostoucí, tak tvarovaný, stříhaný do pravidelného tvaru. Větší dekorativnosti živého plotu můžete docílit například proložením oporou nebo přidáním branky, zkombinováním s jiným druhem na některých místech nebo i různou výškou plotu. Pro vytvoření živého plotu se hodí jen některé druhy rostlin a je na vás, jaké zvolíte.

Tis červený

Velkou předností tisu je jeho rychlý růst a také snadné stříhání. Je stálezelený a velice dekorativní, vyznačuje se měkkým, ve dvou řadách rostoucím jehličím. Pozor je však třeba dát na to, že tis je jedovatý. Pro živé ploty se používá jeho keřová forma, roste ale také jaké strom a může dosáhnout výšky až 20 metrů.

Mohlo by vás zajímat:  Vysoký krevní tlak je viníkem mnoha onemocnění. Prodlužte svůj život správným jídelníčkem
Zdroj obrázku: Pixabay

Zimolez

Zimolez se hodí pro středně vysoké živé ploty, při pravidelném zastřihování je jemný, hustý a velmi okrasný. Je třeba ho ale podepřít vhodnou konstrukcí.

Dřišťál

Dřišťál je dekorativní keř, který je rovněž využitelný pro založení živého plotu. Je nenáročný na půdu a péči a poměrně rychle zhoustne. Jeho vzhled je velmi efektní, protože jeho zelené listy na podzim získají příjemnou načervenalou barvu. Hodí se jak pro volně rostoucí, tak i pro tvarovaný plot, přičemž platí, že při pravidelné úpravě a stříhání rychleji a více houstne.

Mohlo by vás zajímat:  Nové koření nesmí chybět v mnoha receptech, jeho využití je však mnohem širší
Zdroj obrázku: Pixabay

Zákula japonská

Tento keř je velice hustý, kulovitého tvaru a vyznačuje se četnými květy výrazně žluté barvy. Hodí se spíše k předělování pozemku, ne k hraničnímu plotu, protože není příliš vysoký. Neupravuje se stříháním a potřebuje hodně slunečního svitu. Kvete především na jaře, ale někdy i na podzim a je mrazuvzdorný, pokud je ale sucho, je potřeba ho zalévat.

Cypřišek

Cypřišek je sice jen jednoletý, ale velice rychle roste a je tak skvěle využitelný jako přechodné řešení například tehdy, když zamýšlíte mít živý plot z jiných rostlin nebo dřevin, které však rostou pomaleji. Cypřišek roste do zajímavého kuželovitého tvaru a je velice dekorativní, protože jeho zelená barva se na podzim mění v tmavě červenou.

Zdroj: https://dengarden.com/landscaping/How-to-Plant-and-Maintain-your-Living-Fence
Přidat na Seznam.cz