Omlazení vdechne pokojovým rostlinám nový život, odmění se bujným růstem

Pokojové rostliny pěstují lidé obvykle proto, že chtějí mít doma nebo i v kanceláři kousek přírody a také estetický a dekorativní živý doplněk. Je však třeba provádět proces omlazování, aby vám rostliny dlouho vydržely, dobře prospívaly a zároveň i dobře vypadaly. Tento postup se podle typů rostlin poněkud liší.

Prohlídka a základní omlazení

Pobídnutím k omlazení je obvykle ne zcela zdravý vzhled rostlin. Mohou mít některé listy žlutavé nebo hnědavé barvy nebo již uschlé, kořenový systém může prorůstat z povrchu zeminy nebo substrátu, stonky mohou působit oschle a podobně.

Zdroj obrázku: Pixabay

Rostliny je nejprve třeba důkladně prohlédnout v dobrém světle a zjistit, co na nich případně není v pořádku. Pokud jsou na nich povadlé nebo schnoucí listy, je dobré je ihned odstranit, protože rostlině zbytečně odebírají sílu. Rostlinu je ze stejného důvodu vhodné také seříznout a zkrátit ji tak přibližně o třetinu její délky.

Mohlo by vás zajímat:  Zimní zahrada: Jaké zde zajistit podmínky pro dokonalý růst

Přesazení a specifické požadavky některých druhů rostlin

Pokud zjistíte, že dosavadní květináč je pro rostlinu nevhodný, a to například proto, že je kvůli rozrostlému kořenovému systému příliš malý nebo tvarově nevhodný, je vhodné v rámci omlazení využít i přesazení rostliny do jiné, vhodnější nádoby. Než rostlinu přesadíte, zkontrolujte i samotné kořeny, odstraňte případné suché, nebo naopak uhnilé části, a pokud jsou kořeny příliš dlouhé, přiměřeně je zkraťte. V rámci přesazování je samozřejmě vhodné také nahradit původní zeminu čerstvou.

Zdroj obrázku: Pixabay

Pokud pěstujete popínavé rostliny, je potřeba provést poněkud radikálnější omlazení, a to seříznutím ve výšce do 10 cm nad povrchem zeminy. Nemusíte se tohoto kroku nijak obávat, protože popínavé rostliny se obecně vyznačují rychlým růstem, který jejich zkrácení ještě podpoří.

Mohlo by vás zajímat:  V zimě čekají na pokojové rostliny velké výzvy. Při životě je může udržet správné umístění

U těch pokojových rostlin, které rostou v trsech, například tchýnin jazyk, je zapotřebí po prohlédnutí rostliny trs rozdělit na několik menších a odstranit ty, které již nejsou zdravé.

Zdroj: https://www.ambius.com/blog/the-ultimate-guide-to-indoor-plants/
Přidat na Seznam.cz