Decoration 1844906 1280

Omlazení vdechne pokojovým rostlinám nový život, odmění se bujným růstem

Pokojové rostliny pěstují lidé obvykle proto, že chtějí mít doma nebo i v kanceláři kousek přírody a také estetický a dekorativní živý doplněk. Je však třeba provádět proces omlazování, aby vám rostliny dlouho vydržely, dobře prospívaly a zároveň i dobře vypadaly. Tento postup se podle typů rostlin poněkud liší.

Prohlídka a základní omlazení

Pobídnutím k omlazení je obvykle ne zcela zdravý vzhled rostlin. Mohou mít některé listy žlutavé nebo hnědavé barvy nebo již uschlé, kořenový systém může prorůstat z povrchu zeminy nebo substrátu, stonky mohou působit oschle a podobně.

Mohlo by vás zajímat:  Dracéna vyčistí domácí vzduch, péče o ni je snadná
Zdroj obrázku: Pixabay

Rostliny je nejprve třeba důkladně prohlédnout v dobrém světle a zjistit, co na nich případně není v pořádku. Pokud jsou na nich povadlé nebo schnoucí listy, je dobré je ihned odstranit, protože rostlině zbytečně odebírají sílu. Rostlinu je ze stejného důvodu vhodné také seříznout a zkrátit ji tak přibližně o třetinu její délky.

Přesazení a specifické požadavky některých druhů rostlin

Pokud zjistíte, že dosavadní květináč je pro rostlinu nevhodný, a to například proto, že je kvůli rozrostlému kořenovému systému příliš malý nebo tvarově nevhodný, je vhodné v rámci omlazení využít i přesazení rostliny do jiné, vhodnější nádoby. Než rostlinu přesadíte, zkontrolujte i samotné kořeny, odstraňte případné suché, nebo naopak uhnilé části, a pokud jsou kořeny příliš dlouhé, přiměřeně je zkraťte. V rámci přesazování je samozřejmě vhodné také nahradit původní zeminu čerstvou.

Mohlo by vás zajímat:  Sanseviera je rostlina snů. Ke štěstí jí stačí málo a domácí vzduch dokonale pročistí
Zdroj obrázku: Pixabay

Pokud pěstujete popínavé rostliny, je potřeba provést poněkud radikálnější omlazení, a to seříznutím ve výšce do 10 cm nad povrchem zeminy. Nemusíte se tohoto kroku nijak obávat, protože popínavé rostliny se obecně vyznačují rychlým růstem, který jejich zkrácení ještě podpoří.

U těch pokojových rostlin, které rostou v trsech, například tchýnin jazyk, je zapotřebí po prohlédnutí rostliny trs rozdělit na několik menších a odstranit ty, které již nejsou zdravé.

Zdroj: https://www.ambius.com/blog/the-ultimate-guide-to-indoor-plants/
Přidat na Seznam.cz