Pink Phalaenopsis Orchid Flower

Prořezání je důležitý krok při péči o orchideje. Díky němu na jaře znovu rozkvetou

Ženy je milují a bytoví designéři jakbysmet. Orchideje patří mezi úžasné živé interiérové dekorace, které mohou přinášet radost doma i v kancelářském prostředí. Jsou potěchou na parapetech oken a v zimních zahradách. Jejich bujné květenství je doslova pastvou pro oči. Jenže co dělat, aby se výhonky orchidejí prohýbaly pod tíhou květů? Stačí dobře o tuto rostlinu pečovat, zejména je nutné pravidelně výhony prostřihávat. Jak na to?

V top výběru mezi hrnkovými rostlinami

V minulosti pěstovali orchideje jen zkušení zahradníci, kteří věděli, kde získat sazenice a jak o tyto krásky pečovat. Dnes se prodávají orchideje v každém hobbymarketu nebo zahradnickém centru, výjimkou nejsou ani pulty běžných supermarketů. Při nákupu je nutné si detailně rostlinu prohlédnout, zejména se zaměřit na kořeny, které nesmí být suché, matné ani skvrnité, protože tyto jevy mohou poukazovat na plísňové onemocnění. Květy musí být plné, neporušené a dostatečně dužnaté. Orchideje se nesmí vystavovat mrazu nebo větru, po nákupu se musí zabalit do ochranného papíru a okamžitě přenést do interiéru.

Mohlo by vás zajímat:  Podzimní listí se hodí do kompostu, jako mulč nebo k recyklaci

Orchideje jsou zranitelné

O těchto rostlinách nelze říci, že jsou náročné na péči, ale jejich pěstování má svá úskalí. Jsou totiž zranitelné a při pěstování je nutné dodržovat určitá pravidla. Důležité je umístění květníku, protože orchidej nesnese přímé sluneční záření. Mnohem vhodnější než jihozápadní parapety jsou okna směřovaná na východ, protože sluneční paprsky dopadají na květinu jen v době, kdy je takzvané měkké světlo. Neméně podstatné je zavlažování, které se provádí 20minutovou koupelí spodem v ranních hodinách přibližně každé dva týdny.

Mohlo by vás zajímat:  Jak pěstovat brambořík
Zdroj obrázku: Freepik

Podzimní odkvět a odpočinek

V obchodech kvetou orchideje celoročně, proto mají mnozí zákazníci pocit, že v domácím prostředí tomu bude stejně. Samozřejmě orchidej potřebuje po odkvětu čas odpočinku. U většiny druhů toto období nastává při poklesu venkovních teplot na sklonku podzimu. Květy a listy usychají a odpadávají, čímž dává rostlina najevo, že je čas na prořezávku a klidový režim. Jakým způsobem orchideje prořezat, aby opětovně vykvetly za pár měsíců?

Prořezávka orchidejí krok za krokem

Stříhání orchidejí se musí provádět čistými zahradnickými nůžkami nebo nožem, před započetím je třeba nástroje vydezinfikovat. Rostlina se musí zbavit zahnědlých a uschlých výhonů, případně se řez provádí v oblasti pod zaschlým květem, což je nutné při stále zeleném výhonku. Střih se provádí též u poškozených nebo tenkých či vrásčitých šlahounů bez listů. Po prostřihání se orchidej může uložit do chladnější místnosti a nechat odpočinout. Na jaře je pak vhodné zalít rostlinu výluhem z banánových slupek, aby se opětovně nastartoval růst a bujné kvetení.

Zdroj: https://www.justaddiceorchids.com/orchid-care-blog/orchid-care-trimming-orchid-spikes
Přidat na Seznam.cz