Woman Gardener Spraying Plants Home Garden

Konec února je ideální čas pro postřik stromů v zahradě. Parafínový olej sníží počet škůdců

Zahrádkáři již vyhlížejí jaro s velkou nedočkavostí. Dny se prodlužují a teploty stoupají nad nulu, předjaří je cítit ve vzduchu, proto se nabízí začít s prvními pracemi v této sezóně. Ošetřit potřebují stromy proti škůdcům, pro tyto účely je samozřejmě možné koupit vhodný přípravek v hobbymarketu, ale je vhodné sáhnout i po domácích prostředcích. Ty jsou na rozdíl od kupovaných laciné, navíc zcela ekologické a nehrozí poškození zdraví nebo životního prostředí.

Postřik proti přezimujícím škůdcům

Proč provádět postřik v brzkém jaře nebo v teplém předjaří? V popraskané kůře stromu, v puklinách, v průrvách a v dalších mezerách mohou přes zimu přezimovat různé druhy škůdců, proto je vhodné provést na přelomu zimy a jara řádný postřik. Vhodným nástrojem je parafínový olej, který účinně zlikviduje valnou část parazitů. Je třeba ale zmínit, že ne všechny, protože například samičky svilušek vylézají z úkrytů až v průběhu jara, kdy také kladou první vajíčka.

Mohlo by vás zajímat:  Ořešák je samotář, který ocení svůj prostor. Dařit se mu může na každé zahradě
Zdroj obrázku: Freepik

Parafínový olej jako účinný prostředek

Nejčastěji se hovoří o parafínu nebo parafínovém oleji při použití v kosmetice, ale má své neodmyslitelné místo též na zahradě. Jedná se o minerální olej, který je součástí herbicidů a insekticidů. Parafín splňuje veškeré nároky na ekologii, není nebezpečný pro člověka ani pro životní prostředí. Při postřiku může dojít k likvidaci též užitečného hmyzu, například slunéček, ale jen v omezeném množství, protože na rozdíl od škůdců přezimují v budovách nebo pod listy.

Mohlo by vás zajímat:  Zahrada ve svahu: Rady a tipy, jak vytvořit krásnou zahradu i v kopci

Nejen proti mšicím

Proti jakým škůdcům lze postřik použít? Proti druhům, které přezimují v dutinách stromů nebo v jejich kůře a jejichž larvy jsou již vylíhnuté na konci zimy, jedná se tedy o mšice, puklice, korovnice a menší část svilušek, jejichž larvy jsou již vylíhnuté. Na postřik se použije 100 mililitrů čistého parafínového oleje na 6 litrů dešťové nebo odstáté vody. Po smíchání se roztok aplikuje na kůru a větvičky stromů ze všech stran, včetně spodních částí. Postřik se provádí za slunečného dne, kdy panuje bezvětří, a při teplotách asi 8 stupňů Celsia. Sprej se nesmí dostat na poupata nebo pupeny listů.

Zdroj: https://backbonevalleynursery.com/using-oil-products-to-control-insects-and-disease/
Přidat na Seznam.cz