Small Adult Rover Ant Genus Brachymyrmex Scale Insects Superfamily Coccoidea

Invaze škůdců hrozí i pokojovým rostlinám. Červce zlikviduje líh, tabák nebo olej

Pokojové rostliny často napadají červci, mezi které patří nejen vlnití nositelé stejného jména, ale také štítenky, toulice nebo puklice. Během krátkého času se dokáží rozšířit na všechny pokojovky, objevují se nejčastěji na spodní straně listů, kde páchají velké škody. Postupem času mohou rostlinu doslova zahubit, proto je vhodný včasný zásah. Ale jak se těchto škůdců zbavit efektivně a jednou provždy?

Pomocí párátka i kartáčku

Jaká je nejsnazší metoda odstranění červců z listů pokojovek? Mechanickou cestou pomocí párátka nebo kartáčku lze odstranit tyto škůdce, stačí si dát podložku pod květník a opatrně tento hmyz zpoza listů odstranit. Tímto způsobem se zbavíte dospělých jedinců, na listech zůstanou ještě méně viditelné larvy, ale také vajíčka. Pro jejich likvidaci je vhodné použít vatový tampon, který se namočí do roztoku vody s lihem (na jeden litr vody asi 2 polévkové lžíce lihu). Pro zefektivnění se doporučuje přidat i pár kapek jaru nebo jiného mycího prostředku. Po ošetření se rostlina musí osprchovat. Kúru je vhodné opakovat jednou za 2 týdny.

Mohlo by vás zajímat:  Tyto pokojové rostliny ozdobí každý interiér, domácí vzduch k tomu dokonale vyčistí
Zdroj obrázku: Freepik

Postřik z oleje

Velmi účinný je také postřik, jehož hlavní složkou je rostlinný olej. Lze použít jakýkoli běžný olej – řepkový, slunečnicový i olivový. Roztok se připravuje z 1 litru teplé vody a několika kapek běžného mycího prostředku, přidejte 10 mililitrů oleje a dobře zamíchejte. Připravená směs se přelije do rozprašovače a rostliny se jí ošetří. Po několika dnech se musí rostliny důkladně osprchovat. Kúru je vhodné opakovat každých pět dnů.

Tabákem proti červcům

Velmi účinně působí proti červcům tabákový odvar. Stačí si zakoupit sušený tabák, hrst se vloží do misky a zalije 1 litrem vody. Nechá se odstát asi 8 hodin a poté se vaří přibližně 30 minut. Po přecedění se zředí v poměru 1 : 4 s vodou a přidá pár kapek tekutého mýdla. Před použitím se zakryje půda v květináči potravinovou fólií a rostlina se ošetří pomocí rozprašovače. Po pěti dnech se kúra zopakuje. Jednou za týden je vhodné rostliny osprchovat.

Zdroj: https://www.thespruce.com/how-to-get-rid-of-scale-insects-1402693
Přidat na Seznam.cz