Close Up Man Taking Carrots Out Soil

„Proč se hrabat v záhonech, když zelenina stojí pár korun,“ oponoval jsem vášnivému zahrádkáři

Nechápu toho, kdo má potřebu se od rána do večera hrabat v záhonech. Jen proto, aby si mohl sklidit domácí zeleninu. Rozumím tomu, že ta je oproti kupované na lepší kvalitativní úrovni než v supermarketech, ale ty už díky farmářským trhům nejsou jediným místem, kde nakupovat. Pokaždé, když se někdo podivuje nad tím, že moje zahrada je jenom okrasná, argumentuji věcně a dle mého správně.

Nedává to ekonomický smysl

Vždy říkám to stejné. „Proč se hrabat v záhonech, když zelenina stojí pár korun,“ je můj nejčastější argument. A mám pravdu. V době, kdy ostatní lidé v zahrádkářské kolonii sklízí své výpěstky, je cena stejné zeleniny v obchodech na naprostých minimech. Je to proto, že právě vrcholí daná sezona konkrétních druhů a ty jsou cenově na svých minimech. V době mimo sezonu, kdy ceny zeleniny stoupají z důvodu nedostupnosti a dovozu, si můj soused ze zahrady také nic neodnese, protože sklizeň nepočká, nejde ji prodloužit na dobu, kdy potřebuje on. Přírodě neporučí.

Mohlo by vás zajímat:  Zmražení ovoce a zeleniny vytvoří zásobu na zimu, pár triků uchová jejich chuť i barvu
Zdroj obrázku: Freepik

Mám radši zábavu

Jsem schopen pochopit, že manuální práce je pro někoho formou relaxu. Ale všeho s mírou. Zahrada má být koníčkem, ne že člověk bude jejím otrokem. A to se při pěstování přesně děje. Zahrádkářský kalendář nepočká, v určitých obdobích je prostě nezbytné hrabat se od rána do večera v záhoně, aby se všechno stihlo. Já si tohle odpustím, mám radši zábavu. Naštípu dřevo, roztopím gril, připravím si kousek masa a otevřu lahev s pivem. A kochám se pohledem na udřeného souseda, který se sklání nad svým záhonem.

Mohlo by vás zajímat:  Nejoblíbenější kombinace zeleniny je pro tělo obrovské riziko. Okurky a rajčata vždy jezte pouze zvlášť

Víc práce než užitku

Když si to vše spočítám, kolik energie by mě to stálo, kolik času bych musel záhonům věnovat a kolik peněz za vše potřebné utratit, nechápu v tom smysl. Je to víc práce než užitku. Jen proto, aby potom zahrádkáři vítězoslavně sklidili to, co je ve stejnou dobu na pultech obchodů za pár korun v množství, které využiji bez nutnosti lámat si hlavu, co s přebytky.

Zdroj: Autorský text, e-mailový příspěvek.

Přidat na Seznam.cz