Close Up Man Taking Carrots Out Soil

„Proč se hrabat v záhonech, když zelenina stojí pár korun,“ oponoval jsem vášnivému zahrádkáři

Nechápu toho, kdo má potřebu se od rána do večera hrabat v záhonech. Jen proto, aby si mohl sklidit domácí zeleninu. Rozumím tomu, že ta je oproti kupované na lepší kvalitativní úrovni než v supermarketech, ale ty už díky farmářským trhům nejsou jediným místem, kde nakupovat. Pokaždé, když se někdo podivuje nad tím, že moje zahrada je jenom okrasná, argumentuji věcně a dle mého správně.

Nedává to ekonomický smysl

Vždy říkám to stejné. „Proč se hrabat v záhonech, když zelenina stojí pár korun,“ je můj nejčastější argument. A mám pravdu. V době, kdy ostatní lidé v zahrádkářské kolonii sklízí své výpěstky, je cena stejné zeleniny v obchodech na naprostých minimech. Je to proto, že právě vrcholí daná sezona konkrétních druhů a ty jsou cenově na svých minimech. V době mimo sezonu, kdy ceny zeleniny stoupají z důvodu nedostupnosti a dovozu, si můj soused ze zahrady také nic neodnese, protože sklizeň nepočká, nejde ji prodloužit na dobu, kdy potřebuje on. Přírodě neporučí.

Mohlo by vás zajímat:  Domácí česnek je třeba správně skladovat, chyby ovlivní jeho chuť i sílu
Zdroj obrázku: Freepik

Mám radši zábavu

Jsem schopen pochopit, že manuální práce je pro někoho formou relaxu. Ale všeho s mírou. Zahrada má být koníčkem, ne že člověk bude jejím otrokem. A to se při pěstování přesně děje. Zahrádkářský kalendář nepočká, v určitých obdobích je prostě nezbytné hrabat se od rána do večera v záhoně, aby se všechno stihlo. Já si tohle odpustím, mám radši zábavu. Naštípu dřevo, roztopím gril, připravím si kousek masa a otevřu lahev s pivem. A kochám se pohledem na udřeného souseda, který se sklání nad svým záhonem.

Mohlo by vás zajímat:  Strava plná zeleniny působí na pokožku lépe než drahé krémy. Nezklame brokolice, květák ani mrkev

Víc práce než užitku

Když si to vše spočítám, kolik energie by mě to stálo, kolik času bych musel záhonům věnovat a kolik peněz za vše potřebné utratit, nechápu v tom smysl. Je to víc práce než užitku. Jen proto, aby potom zahrádkáři vítězoslavně sklidili to, co je ve stejnou dobu na pultech obchodů za pár korun v množství, které využiji bez nutnosti lámat si hlavu, co s přebytky.

Zdroj: Autorský text, e-mailový příspěvek.

Přidat na Seznam.cz