Home Plant Succulent Big Pot Wooden Bench Scandinavian Style Bedroom Eco Friendly Deco

Kvalitnímu spánku napomůže vypnutý telefon, správná večeře a pokojové rostliny

Potíže se spánkem jsou v naší společnosti čím dál tím častější, trápí statisíce Čechů. Nepřekvapí proto, že v České republice rostou jako houby po dešti různé spánkové laboratoře. Důvodů je celá řada, od nezdravého životního stylu přes stres v osobním či pracovním životě až po závažné zdravotní problémy, které si skutečně žádají zásah odborníka ze spánkové laboratoře. Ale řadě lidí pomůže, pokud se budou řídit našimi radami.

Večer bez displejů a obrazovek

Nepřirozené světlo, které vyzařují všechny moderní přístroje s výjimkou čteček knih, mohou oklamat náš mozek a s ním i produkci spánkového hormonu melatoninu. Sledování televize nebo třeba Netlixu těsně před spaním tak rozhodně není vhodné. Poslední hodinu až dvě předtím, než jdete na kutě, byste se měli vyvarovat také mobilního telefonu. Namísto toho si můžete číst nebo třeba poslouchat audioknihy. Tak svému tělu umožníte připravit se na spánek.

Mohlo by vás zajímat:  Pravidelné čištění listů rostlinám prospěje. Zároveň jim může dodat důležité živiny
Zdroj obrázku: Freepik

Na noc se nepřejídejte

Známá poučka, že po šesté hodině odpolední už není radno jíst, je sice dávno vyvrácená, stále však platí, že poslední jídlo byste měli jíst nejméně dvě hodiny předtím, než půjdete spát. Poslední jídlo dne by zároveň nemělo být ani příliš velké, ani příliš tučné, aby se s ním tělo dokázalo vypořádat, než usneme. A večeři samozřejmě není radno zapíjet alkoholem, který zdravému spánku také nepomáhá, přestože se vám může zdát, že pod jeho vlivem usnete snáze.

Mohlo by vás zajímat:  Chloróza ohrožuje všechny rostliny, které nemají dostatek živin. Základem je dobrý substrát

Rostliny v ložnici

Málokdo ví, že správnou atmosféru v ložnici mohou pomoci vytvořit pokojové rostliny, které také pomohou ke klidnějšímu spánku. Mezi rostliny, které odborníci doporučují, patří různé druhy pokojových palem, kterým se v českých podmínkách příliš nedaří. O poznání lépe se ale u nás pěstuje aloe vera nebo pokojové kapradiny, které mají také blahodárný účinek na lidský spánek. A do ložnice se hodí také fikusy.

Zdroj: https://www.mirror.co.uk/news/health/sleep-expert-shares-5-plants-29682829, https://medlineplus.gov/sleepdisorders.html, https://health.clevelandclinic.org/put-the-phone-away-3-reasons-why-looking-at-it-before-bed-is-a-bad-habit/, https://www.sleepfoundation.org/nutrition/alcohol-and-sleep
Přidat na Seznam.cz