Woman Hat Working Garden (1)

Vedle cibule se hodí vysadit rajčata nebo mrkev, úrodu naopak sníží fazole

Plánování využití jednotlivých záhonů je příjemnou činností každého zahradníka. Nejčastěji se jí věnuje na jaře, které je obdobím výsadby zeleniny anebo setí semen. Je důležité přitom vědět, které plodiny se spolu snesou a které byste k sobě vůbec dávat neměli. Jak je na tom cibule?

Proč pěstovat cibuli

Cibule je oblíbenou zeleninou, která dodá chuť masovým pokrmům, pomazánkám, polévkám i salátům. Existuje v několika druzích – žlutá, bílá či červená. Spousta zahrádkářů si ji pěstuje na zahradě. Nejčastěji sázejí tzv. sazečku, což jsou malé cibulky vypěstované ze semen během léta. Ty se na podzim sklidí a na jaře se vysadí.

Mohlo by vás zajímat:  V listopadu můžeme ještě sklízet několik druhů zeleniny a ovoce

Cibule je kromě koření také léčivou rostlinou. Pomáhá proti nechutenství a ateroskleróze, při zažívacích problémech. Upravuje vysoký krevní tlak, léčí záněty v ústní dutině nebo hltanu a působí proti zácpě. Lze ji použít také při bodnutí hmyzem na postižené místo.

Zdroj obrázku: Freepik

S kterými plodinami se cibule nesnese

Jestliže vysadíte cibuli v blízkosti fazolí nebo hrachu, pak její látky, které vylučuje, budou zpomalovat jejich růst. Menší bude i jejich výnos, o což určitě nestojí žádný pěstitel.

Naproti tomu existuje řada rostlin, se kterými se cibule velmi dobře snese a roste s nimi v symbióze. Pokud jsou rostliny dobře sladěné, pomůže to ke zlepšení kvality a lepšímu růstu i větší úrodě. Zároveň dobrá kombinace může odpuzovat případné škůdce.

Mohlo by vás zajímat:  Rajčata pěstovaná ve skleníku potřebují správné množství zálivky

Cibule, mrkev, rajčata

Cibule vydává specifickou vůni, která odrazuje především housenky otakárka fenyklového. Ty dokážou zlikvidovat rašící mrkev. Chrání i rajčata, a to před háďátky nebo plísňovými chorobami. Naproti tomu mrkev či rajčata umějí odradit škůdce, kteří by mohli ublížit cibuli.

Tyto dvě plodiny je proto vhodné vysazovat společně, protože si budou vzájemně pomáhat a užitek z toho bude mít především zahrádkář. Může se dočkat větších výnosů jak u cibule, tak i u mrkve, stejně jako u rajčat.

Zdroj: https://www.masterclass.com/articles/onion-companion-planting-guide
Přidat na Seznam.cz