Tulip 1230390 1920

Proč byste měli do své vázy s květinami přidat aspirin

Když si domů přinesete kytici čerstvě řezaných květin, a to darovaných, nebo v horším případě kupovaných, určitě chcete, aby vám vydržela co nejdéle. Obvykle dostanete s květinami i sáček s výživou, která zcela bez debaty umí prodloužit životnost květin. Obsahuje v malé dávce vše, co květiny potřebují. Navíc jsou velmi dobře rozpustné ve vodě. Neumí ale všechno, a tak je třeba vytáhnout z rukávu pár tipů a triků, které nám mohou s prodloužením jejich krásy také pomoci.

Co má každý doma?

No přeci obyčejný aspirin. Jestli si myslíte, že obsahuje nějakou zázračnou látku, tak vás zklamu. Aspirin obsahuje kyselinu salicylovou. Ta kromě toho, že snižuje teplotu, umí i to, co kyseliny obvykle dělají. Okyselují vodu a tím snižují pH. A toto má zásadní vliv na 2 věci. Kromě nižšího pH podstatně brzdí růst mikrobů, které způsobují hnilobu rostlin, a tím podstatně zkracují životnost květin. Protože v méně zásadité vodě se mikrobům nedaří.

Mohlo by vás zajímat:  Nebezpečné klíště číhá všude. Fatálnímu onemocnění může předejít i správné vyjmutí z kůže

Mohou fungovat i jiné léky

To opravdu mohou, ale ne k prodloužení krásy a svěžesti květin. Ibuprofen, Ibalgin, Paralen obsahují paracetamol, ale ten neumí snížit pH vody. Proto tyto léky nepoužívejte, životnost květin jimi rozhodně neprodloužíte.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

A jak to celé funguje?

Když přinesete květiny domů, je třeba je co nejdříve dát do vázy s vodou. Mějte na paměti, že váza by měla být dostatečně vysoká, a měla by mít tak široké hrdlo, aby se tam květiny bez nějakého mačkání vešly. Asi nemusím dodávat, že by váza měla být čistá, zbavená všech nečistot od předchozích květin. Hnilobné bakterie vám totiž mohou nové květiny zlikvidovat opravdu rychle. Do vody nasypte i hnojivo, které jste si s květinami přinesli domů. Velice rychle se rozpustí. Konce květin můžete seříznout, a otrhat listy, které by byly pod vodou. Začaly by rychle hnít a tím kazit vodu. Nyní si připravte 1 tabletu aspirinu, a třeba paličkou na maso, ji rozdrťte na prášek. No a nyní stačí rozdrcený aspirin nasypte do vody. A tím je hotovo.

Mohlo by vás zajímat:  Úkoly každého zahradníka, které je nutné stihnout v říjnu

Výhody květin v domě

Kromě toho, že květiny krásně voní, většina z nich má i zdraví prospěšné účinky. Rostliny obsahují, jak víme, látky, které nějakým způsobem ovlivňují lidské zdraví. A tyto účinky jsou vesměs pozitivní. Zkoumáním vlivu květin a rostlin se věnuje výzkum provedený společností Fytagoras Plant Science z nizozemského Leidenu. Jejich výzkum ukazuje, že domácí hortenzie může výrazně zvýšit vlhkost v domácnosti. Pokud si tedy tuto rostlinu koupíte, můžete se rozloučit se suchými očima, bolestmi hlavy a suchou, citlivou pokožkou! A to jen jeden příklad za všechny. Takže až si domů přinesete květiny, mějte na paměti, že nejen krásně provoní váš byt nebo dům, ale že zlepšení vašich zdravotních obtíží může být způsobeno právě čerstvou kyticí květin. A to už přeci stojí za to, mít doma ve váze vždy čerstvé květiny.

Přidat na Seznam.cz