Plant 692141 1920

Jaké mít rostliny na zahradě, abyste netrpěli sennou rýmou

Kdo by se netěšil na jaro. Řeknete si, no přeci každý. Existuje však skupina lidí, kteří se na jaro moc netěší, spíše se ho obávají. Do této skupiny patří lidé, kteří jsou alergičtí na pyl stromů a květin. Jakmile začnou kvést břízy, kopřiva, jíva, a další, lidé, kteří trpí alergiemi na pyl, začnou pociťovat příznaky alergie. Zarudlé oči, neustále ucpaný nos, nebo naopak nikdy nekončící rýma.

Barva – to je to správné řešení

A přece je možné příznaky senné rýmy zmírnit, aniž bychom celé jaro seděli doma a užívali si sluníčka skrz okno. Kromě rostlin, které se opylují tak, že jejich pyl létá z jedné na druhou, existují i takové, které ke svému opylení potřebují hmyz. A tyto rostliny si naopak svůj pyl nechávají pro tyto opylovače. Takže žádný neuvolňují. Jsou to především květiny, které kvetou barevně. Modrá, žlutá, bílá – to jsou barvy, které hmyz přitahují jako magnet. Když si na zahradu zasadíme takto kvetoucí rostliny, snížíme množství pylu, který poletuje ve vzduchu, a tím i možnost, že lidé alergičtí na pyl začnou trpět příznaky senné rýmy.

Mohlo by vás zajímat:  Víc než krásná dekorace: oblíbené kapradiny vyčistí vzduch a udrží doma příjemné klima

A které druhy rostlin si pořídit?

Následující rostliny jsou vhodné pro lidi se sennou rýmou a nezpůsobí žádné alergické reakce:

  • Azalka
  • Různé druhy lilie
  • Cibuloviny
  • Jasmin
  • Hortenzie
  • Levandule
  • Měsíček
  • Šalvěj
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Kromě toho, že barvy jejich květů přitahují hmyz, který je opyluje, jsou i potěchou pro oko, a navíc jsou některé z nich léčivé, čímž spojíme příjemné s užitečným. Navíc kromě pěstování těchto rostlin máme ještě další možnosti, jak snížit množství pylu poletujícího ve vzduchu na naší zahradě.

Mohlo by vás zajímat:  Podzimní hnojení posílí túje před dlouhou zimou

Co dalšího nám může pomoci?

Odpověď je velice jednoduchá. Je to voda. Zahradní jezírko, nádrž na vodu, kde vysadíme vodní rostliny, nám může významně pomoci se snížením množství pylu ve vzduchu. Další řešení je omezení růstu plevelů v zahradě. Stačí použít půdokryvné rostliny – kopřivu hluchavku, břečťan, nebo jiné stálozelené rostliny.

Co naopak nedělat?

Určitě se vyhnout výsadbě a pěstování stromů, které produkují hodně pylu. Na seznam lze zařadit dub, olši, břízu, rakytník, jasan, kaštan, lísku, tis, bezinku, habr. Místo toho vysaďte hloh, nebo vavřín. Jsou stejně jako většina květin léčivé, a tak kromě snížení množství pylu ve vzduchu, nám přinášejí užitek.  Tak hodně krásných a slunečných dnů bez zarudlých očí a plného nosu.

Přidat na Seznam.cz