Love 973904 1920 (1)

Lahodné rozinky nahradí sladkosti a prospějí zdraví

Rozinky jsou skvělou svačinou na cesty a pochoutkou, kterou lze snadno a příjemným způsobem nahradit běžné sladkosti. Ať už je budete konzumovat samotné či je přidáte do jogurtu, vaše tělo vám poděkuje. Nejen že jsou pro naše zdraví velmi prospěšné, zároveň jsou chutné. Ještě jsme vás nepřesvědčili? 

Výživové informace

Sáček 50 gramů rozinek obsahuje:

  • kalorie: 129,
  • bílkoviny: 1,3 g,
  • tuky: 0,2 g,
  • sacharidy: 34 g,
  • vláknina: 1,5 g,
  • cukry: 25,5 g,
  • antioxidanty, vápník, draslík, hořčík či vitamín C.
Mohlo by vás zajímat:  Plané rostliny prozradí, v jaké půdě rostou. Díky tomu každá zahrada bude překrásná

Tlusté střevo a trávicí ústrojí

Rozinky jsou dobrým zdrojem vlákniny, která pomáhá udržovat zdraví trávicího systému. Lékařské studie ukazují vliv rozinek na funkci tlustého střeva, a dokonce možné snížení rizika rakoviny tlustého střeva u těch, kteří jedí dvě porce rozinek denně.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Anémie

Rozinky jsou skvělým zdrojem železa, což z nich dělá jídlo vhodné pro boj s anémií. Nedostatek železa v krvi může někdy vést k únavě, dušnosti a závažnějším příznakům.

Protizánětlivé vlastnosti

Rozinky jsou bohaté na antioxidanty a fotochemikálie, které pomáhají tělu reagovat na zánět. Mají tak pozitivní dopad na kardiovaskulární systém, což je podloženo i studií o diabetu typu 2, kdy se pacientům trpícím touto nemocí při konzumaci rozinek snížil krevní tlak.

Mohlo by vás zajímat:  Účinné způsoby jak vyčistit ucpaný odpad jak pro milovníky ekologie, tak i nadšence do chemikálií

Podporují zdraví zubů a kostí

Ukázalo se, že kyselina oleanolová, vápník a bór, které se v rozinkách nacházejí, mají pozitivní vliv na kvalitu zubů a kostí. Bór prokazatelně pomáhá při vstřebávání vápníku do kostí.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Případná rizika

Rozinky obsahují hodně vlákniny, která může mít ve velkém množství projímavý účinek. I když to nemusí obecně představovat zdravotní riziko, pro uživatele projímadel tu nebezpečí je. Druhým důležitým rizikem je vyšší obsah cukru a kalorií. Konzumace přiměřeného množství váhu neovlivní, rozinkové hody ji ale trochu zvednout mohou.

Přidat na Seznam.cz