Slug 1569009 1920 1024x575[1]

Nenechte si zničit úrodu nenasytnými slimáky. Tu nejúčinnější zbraň máte přímo po ruce

Slimáci a šneci jsou odvěcí nepřátelé zahrady a samotných zahrádkářů. Zatímco hlemýždi bývají tolerováni, protože se nevyskytují ve velkém množství, pro slimáky to rozhodně neplatí. Slimáci neboli nazí plži jsou odpudiví vzhledem, ale současně dokáží zlikvidovat veškerou úrodu. Jak se jich efektivně zbavit bez použití agresivních chemikálií, které mohou zamořit okolní životní prostředí? Snadno pomohou domácí prostředky, především jedlá soda, která nestojí takřka nic, k tomu je její použití zcela ekologické.

Slimáci – zhouba zahrady

Objevují se v ranních a večerních hodinách, plazí se po záhonech a zanechávají za sebou lepkavou cestičku. Nevyhovuje jim sucho a teplo, schovávají se ve vlhku a stínu, pod listy nebo prkny. Sliz a ohryzané listy na záhonech jsou pak přes den jedinými důkazy jejich večerních a nočních nájezdů. Likvidují vše, co na zahradě roste, milují výhonky a mladé listy, nepohrdnou ani kořínky nebo květy. Jejich pozornosti neuniknou jiřiny, astry, lilie nebo cínie. Veškeré pěstitelské úsilí může přijít rychle vniveč, protože si rádi pochutnají též na úrodě – mrkvi, malinách nebo jahodách.

Mohlo by vás zajímat:  Bulgur a rukola dokážou nahradit některé jiné potraviny, svým složením tělu prospějí mnohem víc
Zdroj obrázku: Pixabay

Jedlá soda jako zbraň

Co na slimáky použít? Pomůže pomocnice při vaření a úklidu, levná a dostupná jedlá soda. Nejčastěji se v domácnosti používá při odstraňování odolných skvrn nebo pro likvidaci zápachu, ale najde využití i na zahradě. Aplikace je k tomu nadmíru snadná, stačí obsypat jedlou sodou stonky rostlin. Jen je nutné dodržet určitou vzdálenost od stonků, aby se jich jedlá soda přímo nedotýkala. Tím vznikne neprostupná bariéra, kterou nebudou mít slimáci šanci překonat a úroda bude zachráněná. Jedlá soda je nadto zcela ekologický prostředek.

Mohlo by vás zajímat:  Známé chyby při skladování brambor během pár týdnů znehodnotí celou úrodu

Další prostředky proti slimákům

Používat agresivní prostředky na slimáky? Kupované výrobky mohou být efektivní, ale současně se při jejich používání uvolňují do okolní půdy a spodní vody nebezpečné chemikálie, které ohrožují lidi a hmyz, například včely. Přírodní a domácí způsoby jsou proto vhodnější. Kromě jedlé sody se doporučuje mezi záhony vysypat nadrcené vaječné skořápky, které nadto obohatí půdu o vápník. Mezi další používané metody patří rozsypání kávové sedliny, která vytvoří pro slimáky zátaras, k tomu je bohatá na minerály, jako jsou dusík, draslík, fosfor, hořčík nebo železo.

Zdroj: https://www.theenglishgarden.co.uk/expert-advice/gardeners-tips/how-to-get-rid-of-slugs-10-solutions/
Přidat na Seznam.cz