Pro zázvor už se nechodí do obchodu, ale na parapet. Jeho vypěstování nestojí žádnou námahu

Zázvor je sice tropická rostlina, ale v našich zemích ji konzumujeme často. Většina z nás si vybaví aromatické koření, které úžasně zahřeje a posílí imunitní systém. Mnoho lidí si ale vůbec neuvědomuje, že si mohou tento jedinečný produkt vypěstovat u sebe doma! Zjistěte, za jakých podmínek se mu bude nejvíce dařit a jak ho zasadit.

Zázvor jako pokojová rostlina

Zázvor se v současnosti nevyskytuje nikde ve volné přírodě. Vypěstovat si ho ale můžete i vy, abyste si ho nemuseli neustále kupovat v obchodě. Přízemní část zázvoru se skládá z velkých tmavě zelených listů. Rostlina může celkově dorůst až jednoho a půl metru a počítejte s tím, že se jedná o tropickou rostlinu. Má proto velmi ráda teplo.

V našich přírodních podmínkách pro ni bude nejlepší pěstování v interiéru. Během léta můžete květináč umístit na balkon, terasu nebo zahradu, ale musíte počkat, až bude venku skutečně teplo. Venkovní teplota nesmí přes den klesnout pod 20 stupňů a v noci zázvor potřebuje alespoň 15 stupňů. Podívejte se, jak rostlinu zasadit a pěstovat.

Zdroj obrázku: Pixabay

Jak si vypěstovat vlastní zázvor?

V první řadě potřebujete široký, ne příliš hluboký květináč. Mezi jednotlivými kusy plodiny musí být v zemi minimálně 20 centimetrů. Při nákupu se dívejte na kvalitu. Suché, rozpadlé nebo plesnivé kousky rozhodně nejsou vhodné k výsadbě. Oddenek rozdělte na třícentimetrové kousky. Odložte na teplé místo na 2 dny. Zasaďte mělce do půdy, zakryjte tenkou vrstvou zeminy (až 5 cm) a zalijte. Na začátku umístěte květináč na slunce a každý den ho jemně zalévejte.

Péče není těžká. Substrát musí být neustále mírně vlhký. Jestli zasadíte zázvor nyní na začátku jara, měli byste koncem června nebo začátkem července přidat hnojivo z vermikompostéru. Oddenek můžete vykopat během října. Na podzim uvidíte, že listy budou žloutnout a uvadat. Je to naprosto normální a nemusíte se toho obávat.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/edible/herbs/ginger/growing-ginger-in-containers.htm
Přidat na Seznam.cz