Heap White Pills Colored Background Tablets Scattered Table Pile Red Soft Gelatin Capsule Vitamins Dietary Supplements Concept

Aspirin postaví na nohy i rostliny. Zajistí jejich bujný růst a zatočí s plísněmi

Kapradiny jsou překrásným živým interiérovým prvkem, a nejen to, jsou dokonalými čističkami vzduchu, které dokážou zlikvidovat poletující částečky toxinů a chemikálií. Potřebují patřičnou péči, ohrožují je nemoci, plísně i škůdci a samozřejmě nemohou zářit bez dostatku živin. Co dělat, když kapradiny nevypadají jako v příručkách pro pěstitele? Jistě se budou mnozí divit, ale pomůže jim to, co lidem při nemoci. Obyčejný aspirin!

Léčba pokojovek aspirinem

Hlavní účinnou složkou běžného aspirinu je kyselina acetylsalicylová, což je derivát kyseliny salicylové. Právě tato kyselina není zeleni vůbec cizí, protože určité rostliny si ji vyrábějí samy. Funguje pro podporu růstu a posílení odolnosti vůči nemocem a škůdcům, pomáhá k vyšším výnosům. Aspirin rozpuštěný ve vodě se může použít podle vědců z University of Rhode Island ve Spojených státech jako fungicid při napadení rostlin plísněmi nebo houbami. Aspirin je možné ale použít též jako hnojivo pro posílení růstu a kořenového systému.

Mohlo by vás zajímat:  Jedlá soda je tajným spojencem všech zahradníků. Vyžene šneky, mravence i mšice
Zdroj obrázku: Freepik

Hnojivo nejen na kapradiny

Z léku, který účinně pomáhá při bolestech nebo horečkách lidem, je možné připravit hnojivo pro kapradiny, a nejen pro ně. Aspirin je efektivní pro většinu pokojovek, které mají lidé běžně doma, ale vždy je třeba vzít v potaz možnost spálení rostlin, proto musí být dávkování velmi střídmé. Ideální dávkování je půl tablety na jeden litr vody, přičemž takto připravená zálivka se musí aplikovat jednou za dva měsíce.

Pro bujný růst a pro ochranu před škůdci

Využít zbylé léky po chřipce či nachlazení? Aspirin je vynikající volbou pro stimulaci růstu a posílení kořenů a pro ochranu před plísňovými a houbovými chorobami, které se mohou šířit vzduchem. Při zplesnivění povrchu zeminy stačí rozpustit jednu tabletu aspirinu v jednom litru vody, přičemž se roztok přelije do lahvičky s rozprašovačem a používá se každých deset dní do vymizení příznaků onemocnění. Aspirin se může použít též pro zakořenění sazenic. Opětovně se rozpustí tableta aspirinu v litru vody a sazenice se umístí do roztoku, po zakořenění se zasadí do květníku.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/garden-how-to/soil-fertilizers/aspirin-for-plant-growth.htm
Přidat na Seznam.cz