Beautiful Young Green Thuja Background Wooden Fence

Pro vytvoření živého plotu z tújí je nejvyšší čas. Nepromeškejte správný moment

Túje jsou keře, které si většina lidí dává na zahradu, aby jim sousedé nekoukali na pozemek. V Čechách jde o velmi oblíbené rostliny, které pěstuje obrovské množství lidí. Jejich pěstování totiž není náročné a dokonale vytvoří neprostupnou zelenou zeď kolem plotu. Kdy byste je měli vysadit, abyste se mohli těšit na hustý a bujný porost?

Jakou odrůdu tújí vybrat?

Celkem existuje pět odrůd tújí, které můžete najít na trhu. Liší se barvou, velikostí, rychlostí růstu a nároky na péči. Nejčastěji se přitom používají tři duhy túje: túje západní, túje obrovská a zeravec. Túje západní je nejméně náročná z těchto odrůd. Roste velmi rychle a může dosáhnout až 15 metrů. Dokonale se hodí na živý plot v zahradě. Túje obrovská je mnohem větší a nehodí se příliš do zahrady. Zeravec je velmi košatý, a proto je lepší jako jednotlivý strom, ale není vhodný k plotu.

Mohlo by vás zajímat:  Jak pěstovat muškáty
Zdroj obrázku: Freepik

Na sezóně pro výsadbu velmi záleží

Bujné túje na zahradě můžete mít po mnoho let. Musíte je ale vysadit v určitou dobu, abyste jim k tomu dali příležitost. Tújím trvá několik týdnů, než se aklimatizují na nové prostředí. Z tohoto důvodu je nejlepším obdobím pro výsadbu jaro, pozdní léto nebo počátek podzimu. Díky tomu je nevystavíte hned na začátek vysokým teplotám nebo naopak šíleným mrazům. Září je pro výsadbu tújí naprosto ideální. Chcete vědět proč?

Mohlo by vás zajímat:  Nádherné hortenzie mohou namísto kvetení strádat. Nejčastějším problémům lze předejít

Aklimatizace trvá tújím několik týdnů. Zahradníci varují, že pokud tyto rostliny vysadíte na konci podzimu, nemusí přežít zimu. Odborníci se také domnívají, že nejlepší čas na výsadbu je minimálně šest týdnů před prvním mrazem. Z tohoto důvodu je nejlepší září. Během podzimu budou mít rostliny čas, aby zakořenily a vytvořily si odolnost vůči mrazu. Jestli chcete mít na jaře nádherné a husté rostliny kolem plotu, měli byste se do výsadby pustit ještě teď, anebo to nechat až na jaro.

Zdroj: https://www.nature-and-garden.com/gardening/thuja.html
Přidat na Seznam.cz