Balcony 979257 1280

Rozkvetlé balkony jsou ozdobou každého domu. Stačí jen vybrat ty správné rostliny

Na začátku jara můžete začít zdobit své terasy, balkóny i okenní parapety. Zimní zahrada je sice skvělá věc, ale mnohem lepší je mít rostliny na slunci, na čerstvém vzduchu a přes celé léto si vychutnávat jejich vůni a květy. Rozmanité barvy, svěží vůně a odpolední káva jsou skvělou kombinací na odpočinek.

Na slunné balkóny vybírejte takové rostliny, které snesou prudké slunce

Některé rostliny nezvládnou přímé sluneční světlo, ale existují takové, kterým to nevadí a hodí se na balkóny, které jsou situované na jih nebo jihozápad. Mezi nenáročné rostliny patří například levandule, rozchodník nebo jiné okrasné trávy, kterým nebude vadit, že je občas zapomenete zalít. Slunce nevadí ani muškátům, petúniím nebo fuchsiím.

Mohlo by vás zajímat:  Nádherné květy pivoněk provoní domov a rozzáří každý interiér. S jednoduchými triky vydrží déle čerstvé
Zdroj obrázku: Pixabay

Kromě květin si na balkón můžete zasadit také různé druhy nejen ovoce, ale také zeleniny. Vhodné jsou lesní jahody nebo klasické odrůdy jahod. Zvolte ale takové odrůdy, které můžete sklízet opakovaně, abyste si je užili co nejdéle. V květináčích můžete pěstovat i bylinky nebo malá rajčata, papriky a dobře se daří také salátům. Koriandr, máta, rozmarýn nebo tymián budete mít snadno po ruce v kuchyni, když je položíte na okenní parapet.

Většina květin má ráda polostín nebo úplný stín

Mnoho květin ale preferuje stinné plochy. Mezi takové patří břečťan, begonie nebo hortenzie. Lesní jahody můžete také vysadit do stínu, ale zvládnou i slunce. Záleží tedy na odrůdě. Nemusíte se ale vzdávat květin, které mají rády slunce, i když na vaši terasu během dne nesvítí. Na stinném balkóně rostliny nebudou sice kvést tak dlouho, ale minimálně několik týdnů si je užít můžete.

Mohlo by vás zajímat:  Péče o orchideje nikdy nekončí. Květiny potřebují odpočívat i přihnojit ve správný čas
Zdroj obrázku: Freepik

Rostliny, které budete mít ve stínu, nemusíte tak často zalévat. Počkejte, až když bude zemina úplně suchá, a potom je zalijte. Rozhodně to ale nedělejte večer, protože přes noc by rostliny neměly být mokré – snadno by mohly onemocnět. Květiny zalijte brzy ráno, ať do večera mají substrát suchý. U zalévání dejte pozor, ať nenamočíte ani listy, ani květy.

Zdroj: https://www.norhart.com/blog/2019/05/15/ideal-plants-for-an-apartment-balcony/
Přidat na Seznam.cz