Mosquitoe 1548975 1920

Pro odpuzení komárů se mnozí spoléhají na vitamín B1. Vědci odpovídají, nakolik dokáže skutečně ochránit

S letním obdobím přichází také neoblíbený čas otravného hmyzu. Přes den nám nedají pokoj mouchy, v noci zase obtěžují komáři. Proti komárům jsou k dostání repelenty, existují ale také účinné přírodní metody, které komáry odradí. Je ale pravda, že příjem vitamínu B1 v potravě má vliv na chování komárů v okolí člověka? Vědci nám dali odpověď.

Vliv vitamínu B1 na lidské tělo

Vitamín B1 neboli thiamin je sám o sobě cennou složkou pro naše tělo. Tělo jej potřebuje pro správné fungování nervové soustavy, je vhodný při problémech s nadměrnou únavou a také při depresích a poruchách koncentrace. Vitamín B1 podporuje správnou funkci imunitního systému, podporuje a chrání nás před útokem bakterií a virů a také má antioxidační vlastnosti. Takže pomáhá tělu vyloučit toxické látky.

Mohlo by vás zajímat:  Ne vždy je zamrazení potravin správná volba. Hrozí ztráta chuti i vážná otrava
Zdroj obrázku: Pixabay

Opravdu odpuzuje tento vitamín komáry?

Kolem této otázky existuje mnoho mýtů a omylů. Dvojice amerických vědců Anthony Ives a Susan Paskewitzová provedla výzkumy, z nichž vyplývá, že vitamín B nemá absolutně žádný vliv na komáry vyskytující se v okolí lidí. Účastníci experimentu byli rozděleni do dvou skupin. První skupina měla týden užívat přípravky s obsahem vitamínu B1. Druhá skupina užívala placebo verzi. Po sedmi dnech vědci potvrdili výsledky experimentu. Odpověď byla jednoznačná. Látka užívána v obou verzích neovlivnila atraktivitu účastníků pro komáry. Tento experiment byl ještě v průběhu let opakován a výsledky byly vždy stejné.

Mohlo by vás zajímat:  Správně vybraná květina vyjádří sympatie i podporu obdarované osobě

Jak se nakonec vypořádat s nepříjemným bodnutím?

Pokud máte nepříjemné svědivé místo po štípnutí komárem, zkuste jej namazat malým množstvím lihu, octa nebo šťávou z rozkrojené cibule. Tyto přípravky mají antibakteriální a čisticí vlastnosti. Pokud se po kousnutí objeví také otok, je vhodné jej chladit například ledem nebo sáhnout po speciálních přípravcích z lékárny.

Zdroj: https://eu.usatoday.com/story/news/factcheck/2021/07/30/fact-check-no-vitamin-b-1-doesnt-repel-mosquitoes/5432036001/
Přidat na Seznam.cz