Female Legs Woman Using Lawn Mower

Pro dobře střižený trávník je důležité dodržet několik pravidel

Teplo je tu a s ním i pravidelné deště. Tahle kombinace znamená jediné, a to velmi intenzivní růst trávy. Pokud tedy chcete, aby váš pozemek vypadal upraveně, měli byste se odhodlat k jejímu posekání. Ale pozor. Pokud sekáte chybně, můžete si trávník také pěkně poničit. Právě proto jsme sepsali nejčastější chyby při sekání zahrady.

Na čase i četnosti záleží

U sekání zahrady je samozřejmě důležité pravidelné sekání. Většina odborníků se shoduje na tom, že ideální frekvence sekání je jednou za týden. Rozhodně nikdy nesekejte trávník každý den.

Mohlo by vás zajímat:  První jarní dny jsou pro zahradu klíčové. Několik důležitých kroků ji připraví na novou sezonu

Důležité je také odhadnout, kdy je potřeba sekat poprvé. Bohužel není jasně stanovené datum, které bychom vám mohli říct, ale ideální je poprvé posekat, až dosáhnou stébla výšky asi deseti centimetrů. Lepší je trávu zkrátit pouze o kousek několikrát za sebou než drasticky najednou.

Pro sekání si také vyberte správnou denní dobu. I na té totiž záleží. Vyberte si dobu, kdy je trávník nejméně oslabený, a tím pádem nejméně náchylný k poškození. Nejlepší tak bude vynechat poledne a vybrat spíše ranní, večerní, či aspoň odpolední hodiny. Obzvlášť za opravdu parného počasí se snažte sekat spíš brzy ráno.

Mohlo by vás zajímat:  Mulč z kůry vytváří rostlinám ideální podmínky v jakékoli roční době
Zdroj obrázku: Freepik

Nejčastější chyby při sekání

Pokud chcete, aby váš trávník zůstal vzhledný a zdravý, snažte se vyvarovat těchto chyb.

Nesekejte trávu příliš nakrátko. I když je tato možnost lákavá, ve finále tím neulevíte ani sobě, ani zahradě. Když posekáte trávník příliš nakrátko, bude více pravděpodobné, že ho spálí slunce nebo chytí plíseň. Raději tak sekejte častěji, ale méně.

Dodržujte u sekání správný postup. Snažte se blížit od krajů do středů a ponechávejte mezi jednotlivými posekanými pruhy přesah. Dosáhnete tak rovnoměrně posekaného trávníku bez vynechaných míst. Nezapomeňte také před sezónou čepele pořádně nabrousit. Neroztrhají tak stébla a tráva bude méně náchylná k vnějším vlivům.

Zdroj: https://www.rhs.org.uk/lawns/how-to-mow-a-lawn
Přidat na Seznam.cz