Mole Crawls Out Wormhole Vegetable Garden Summer Day Rodent Pest Control

Krtka ze zahrady vystrnadí mazlíčci nebo aromatické rostliny

I když jsou krtci významným článkem našich ekosystémů, dokážou na našich zahradách či polích udělat pěknou neplechu. Krtince umí často majitelům zavařit, nejen co se estetické kvality týče, ale vyhrabaná zemina může i ničit velmi nákladné zemědělské či zahradní stroje. Jak tedy krtka ze zahrady vyhnat?

Snažte se využít charakteristiky krtka k jeho správnému ulovení

Krtci jsou savci, kteří se živí zejména drobným hmyzem či žížalami. Právě tyto organismy jsou nejčastěji přítomné v úrodné půdě, a proto si krtek pro svůj pobyt vybírá dobře obstarávané zahrádky či pole. Krtek se pohybuje převážně v tunelech, které vyúsťují krtincem, což je půda navalená po vytvoření krtčího tunelu. Proto je chytání krtka nad zemí v podstatě zbytečné.

Mohlo by vás zajímat:  Cizí kočky z pozemku vypudíte i bez psa. Stačí známé aromatické byliny

Krtci se pohybují převážně ve tmě a jsou tak skoro úplně slepí. Naopak sluch a čich mají vyvinuté skvěle. V prostoru se také orientují pomocí velmi citlivých chlupů.

Krtčí nora či hnízdo můžou být poměrně náročné k nalezení. Ne vždy se totiž vyskytuje pod krtincem. Nejčastěji bývají u kamenů či v kořenech stromů, jelikož tato místa poskytují krtkovi úkryt a ochranu proti útoku shora.

Zdroj obrázku: Freepik

Využijte proti němu jeho extrémně vyvinutý čich

Krtek často identifikuje, jestli je pro něj místo vhodné, podle čichu. Je tak několik způsobů, jak ho ze své zahrádky vyhnat.

Mohlo by vás zajímat:  Rostliny na zahradě mohou být skvělými spojenci v boji proti všemožným škůdcům

Nejlogičtějším je navodit v krtkovi pocit, že je v okolí pozemku některý z jeho přirozených predátorů. Mezi ty patří například pes či kočka. Jelikož ty máme často jako domácí mazlíčky, je přístup k jejich pachu snadný. Využít můžete jak jejich chlupy, tak exkrementy, které stačí do krtčí nory vhodit.

Také můžete na zranitelná místa vysadit rostliny, které krtek nemá zrovna v oblibě. Mezi ty patří třeba máta či levandule. Zkuste tyto rostliny vysadit právě do míst, kde by si krtek mohl chtít dělat noru, tudíž třeba ke stromům či kolem kamení nebo skalnatých míst.

Zdroj: https://www.countryliving.com/uk/homes-interiors/gardens/a36184326/how-get-rid-of-moles/
Přidat na Seznam.cz