Woman Planting Primula Flowers Spring Garden

Příroda se začíná probouzet ze zimního spánku. Také zahrada potřebuje připravit na novou sezonu

Delší a teplejší dny jsou předzvěstí toho, že se blíží jaro. Abyste se na něj připravili, budete muset trochu zapracovat na vzhledu vaší zahrady. Vezměte do ruky nářadí, a až se udělá opravdu teplo, začněte pracovat na zahradě. Práce sice bude hodně, ale výsledek bude stát za to. Navíc celou zimu jste nic nedělali, a proto bude nutné pracovat postupně i několik měsíců. Začít můžete hned, jak opadnou poslední mrazíky.

Nejdříve rostliny odkryjte, poté proveďte prohlídku

Když je teplota nad nulou, můžete odstranit kryty z rostlin a mladých stromků, které jsou citlivé na mráz. Můžete to udělat za oblačného dne, protože rostliny neutrpí žádný teplotní šok a mohou přežít. Tyto kryty ale mějte pořád po ruce, kdyby se přeci jen objevily nízké teploty. Vyplatí se sledovat dlouhodobou předpověď počasí, i když je pravda, že se na ni také nedá spolehnout.

Mohlo by vás zajímat:  Kaštany využijeme na výrobu dekorací, při masáži i během praní

Po sundání krytu bude nutné provést prohlídku sadu a také zahrady a posoudit, jestli rostliny nejsou polámané kvůli sněhu a jestli nezmrzly. Jejich kůra může být také poškozená hlodavci. Stromy, keře nebo trvalé rostliny pak můžete na začátku vegetačního období hnojit kompostem nebo jinými hnojivy, které zakoupíte v obchodě. Vytvořit si ale můžete také vlastní kompost, na který můžete házet zbytky jídel nebo posekanou trávu. Čerstvě vysazené rostliny můžete hnojit až 2–3 týdny po výsadbě.

Mohlo by vás zajímat:  Kávovou sedlinu jako hnojivo je vhodné aplikovat pouze na vybrané druhy rostlin
Zdroj obrázku: Freepik

Nejen rostliny, ale také zeleninu je potřeba opečovávat

Suché větve nebo listy můžete po zimě také vyhodit na kompost. Úklid bude potřebovat nejen okrasná zahrada, ale také bylinky a zelenina. Přírodní nebo minerální hnojiva budou nejlepší volbou. Připravte si také půdu na další druhy zeleniny, které budete chtít pěstovat. Kedlubny, mrkve nebo ředkvičky můžete vysadit již v polovině března.

Na jaře je vhodný čas prořezat ovocné stromy a ostatní keře. Odstraňte větve, které jsou na první pohled poškozené, zmrzlé nebo polámané od sněhu. Mezi takové keře patří jasmín, tavola nebo vajgélie. Postarejte se také o trávník, odstraňte suché listy, mech a zkuste ho provzdušnit. Na prázdná místa zasejte novou trávu.

Zdroj: https://ginghamgardens.com/spring-garden-clean-up/
Přidat na Seznam.cz